Media: KO szykuje uchwałę uznającą wybór pięciu sędziów TK za nieważny. Biejat: Nie widzieliśmy jeszcze projektu
Niestety nie widzieliśmy projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego, co jest dla mnie dość mało odpowiedzialne - powiedziała Magdalena Biejat z Lewicy Razem.
- W poniedziałek “Dziennika Gazeta Prawna” poinformował, że w tym tygodniu koalicja rządząca może zacząć odbijanie Trybunału Konstytucyjnego.
- Pierwszy ze scenariuszy zakłada przyjęcie przez Sejm uchwały uznającej wybór pięciu sędziów TK za nieważny.
- Tymczasem wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat poinformowała, że Lewica i Trzecia Droga nie miały jeszcze możliwości zapoznania się z tym projektem uchwały.
- Zobacz także: Głos w sprawie projektów poselskich będzie mógł zabrać każdy? Szykują się zmiany
W poniedziałek “Dziennika Gazeta Prawna” poinformował, że w tym tygodniu koalicja rządząca może zacząć odbijanie Trybunału Konstytucyjnego. Brane mają być pod uwagę dwa scenariusze. Pierwszy, by przejmowanie TK rozpocząć już na tegotygodniowym posiedzeniu Sejmu, a drugi, by połączyć je z większym pakietem zmian na kolejnym posiedzeniu, czyli po 20 lutego.
Rozmawiamy, co zrobić, by było jak najlepiej i nie narazić się na jakieś zarzuty z księżyca, a jednocześnie, by każdy z czterech sygnatariuszy porozumienia miał pełną motywację, by bronić tej inicjatywy - powiedział koalicyjny polityk gazecie.
“DGP” podała, że pierwszy ze scenariuszy zakłada przyjęcie przez Sejm uchwały uznającej wybór pięciu sędziów TK za nieważny. Chodzi o trójkę tzw. sędziów dublerów (Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka) oraz Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W przypadku tych osób, podstawą ma być zarzut stronniczości oraz teza, że w momencie powołania do TK nie spełniali oni kryterium wieku.
Koalicjanci KO nie widzieli projektu uchwały ws. TK
Tymczasem wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat na antenie Polskiego Radia 24 poinformowała, że Lewica i Trzecia Droga nie miały jeszcze możliwości zapoznania się z projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego.
Niestety go nie widzieliśmy, co jest dla mnie dość mało odpowiedzialne. To jest ważna uchwała, która będzie wpływać na sytuację w TK. Uważam więc, że zarówno posłowie, posłanki czy w ogóle partnerzy PO, jak i szerzej opinia publiczna powinni mieć możliwość zapoznania się z tym projektem wcześniej - stwierdziła.
Czytaj także: Treści dotyczące LGBT w podstawie programowej i edukacja seksualna
Biejat: To może budzić pewne kontrowersje
Nie ma dla nas wątpliwości, że stwierdzenie faktu, jakim jest nieprawidłowe wybranie sędziów dublerów nie powinno być kontrowersyjne. Natomiast uważam, że to, co dokładnie zostanie zapisane w tej uchwale, może budzić pewne kontrowersje. Nie wiem, czy tak będzie, chciałabym ją wcześniej zobaczyć. Dlatego uważam, że Sejm powinien się zająć tą uchwałą wtedy, kiedy będziemy mieć odpowiednio dużo czasu, żeby się z nią zapoznać - dodała Biejat.
Źródło: gazetaprawna.pl, 300polityka.pl