Głos w sprawie projektów poselskich będzie mógł zabrać każdy? Szykują się zmiany
Media podają, że jeszcze w tym roku ma ruszyć specjalna platforma umożliwiająca konsultowanie projektów poselskich online. Komisja Europejska wymaga tego od Polski w ramach KPO.
- "Rzeczpospolita" zaznaczyła, że jest to jeszcze realizacja zobowiązania byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
- Wprowadzenie konsultacji społecznych znalazło się wśród kamieni milowych, na które polityk PiS zgodził się, negocjując z Komisją Europejską odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
- Gazeta podała, że w sprawie konsultacji społecznych zebrała się już Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
- Zobacz także: Szpiegował dla Rosjan i szukał kontaktów z politykami. Jest akt oskarżenia
“Rzeczpospolita” poinformowała, że w ubiegłej kadencji Sejmu rząd wniósł 541 projektów ustaw, natomiast posłowie - 308.
Te drugie projekty, w odróżnieniu od rządowych, nie podlegają konsultacjom społecznym. To ma się zmienić, a głos w sprawie projektów poselskich będzie mógł zabrać każdy - czytamy.
Wprowadzenie konsultacji społecznych
W 2024 r. w Sejmie ma ruszyć możliwość konsultacji projektów online. Gazeta zaznaczyła, że jest to jeszcze realizacja zobowiązania byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Wprowadzenie konsultacji społecznych znalazło się wśród kamieni milowych, na które polityk PiS zgodził się, negocjując z Komisją Europejską odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Wdrażanie reformy miało zakończyć się 30 września 2022 r. Ponieważ do tego nie doszło, zajmie się tym Sejm obecnej kadencji - poinformowała “Rz”.
Gazeta podała, że w sprawie konsultacji społecznych zebrała się już Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Szanując konstytucyjny podział kompetencji pomiędzy władzą ustawodawczą i władzą wykonawczą, rozważamy możliwość stworzenia wspólnej aplikacji, razem z KPRM, wspólnej platformy do konsultacji społecznych dla obywateli - powiedział wiceszef Kancelarii Sejmu Michał Deskur.
Czytaj także: Komisja do spraw wyborów kopertowych. Joński nie potrafił zacytować [WIDEO]
Oceny skutków regulacji
Co więcej, “do wszystkich projektów poselskich mają zacząć powstawać tzw. oceny skutków regulacji, czyli dokumenty wskazujące, jaki problem rozwiąże projekt, jaki jest jego oczekiwany efekt, na jakie podmioty będzie oddziaływał i jaki będzie miał wpływ na gospodarkę”.
Źródło: rp.pl