Wspieraj wolne media

Matura 2024. Ponad 275 tysięcy uczniów przystąpiło do egzaminu. Absolwenci pokładają nadzieję we własne umiejętności i wiedzę

0
0
0
Matura 2024
Matura 2024 / Fot. PAP/Marcin Bielecki

We wtorek ponad 275 tys. uczniów przystąpiło do tegorocznego egzaminu maturalnego. Na początku zmierzyli się z egzaminem dotyczącym języka polskiego. Zobacz jakie były tematy do opracowania.

We wtorek ponad 275 tys. uczniów przystąpiło do tegorocznego egzaminu maturalnego. Na początku zmierzyli się z egzaminem dotyczącym języka polskiego. W rozmowach z dziennikarzami podzielili się swoimi uwagami na temat przygotowań do matury oraz samego egzaminu. Wskazali oni, że ostatni tydzień był bardzo intensywny, choć niektórzy maturzyści znaleźli chwilę czasu na majówkowy odpoczynek.

Byłam wczoraj na basenie. Dobrym sposobem są spacery, rower. Pogoda w majówkę dopisywała - powiedziała Paulina.

Jak podkreślił dyrektor dyrektor katolickiego LO im. św. Jana Pawła II w Gdyni Leszek Ciesielski, maturzyści musieli zapracować na dobry wynik przez dłuższy czas.

Matura rozpoczyna się długo, długo, długo wcześniej przygotowaniem - wyjaśnił Leszek Ciesielski.

Czytaj więcej: Rodzice i nauczyciele zgodni w kwestii zniesienia prac domowych

Matura 2024. Egzamin z języka polskiego

Uczniowie we wtorek podjęli się egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin numer jeden, ale matury dwie, stara i nowa, co ma związek z likwidacją gimnazjów.

Coś czuję, że może być „Lalka” i „Przedwiośnie”, bo w tym roku jest 100. rocznica wydania - powiedziała przed egzaminem Wiktoria.

Na maturze, w starej wersji, pojawiły się: "Potop" Henryka Sienkiewicza i "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza. W nowej formule uczniowie odwoływali się do wybranych lektur obowiązkowych, podejmując jeden z dwóch tematów: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" oraz "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". Do nowej matury podeszło ponad 260 tys. uczniów, a do starej ponad 10 tys., ale tutaj przeszło połowa to absolwenci z poprzednich lat. 

On warunkuje możliwość rekrutacji na studia, właściwie determinuje całe dorosłe życie. Jest rzeczywiście doniosłym wydarzeniem i zwieńczeniem edukacji ku dorosłości - przypomniał Ciesielski.

O tym fakcie zdają sobie sprawę sami maturzyści, którzy chcą uzyskać jak najlepsze wyniki, szczególnie w egzaminach, które będą potrzebowali, aby dostać się na wybrany przez siebie kierunek studiów.

Największy wpływ na rekrutację będzie miała w moim przypadku matematyka rozszerzona - zaznaczyła Natalia.

Oliwii nikt nie musiał przekonywać, że ucząc się, otwiera przed sobą drzwi na studia.

Myślę, że jeśli ma się ambicję, chce się iść na studia, to jak najbardziej przykłada się do tego wielką wagę - powiedziała Oliwia.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 9 lipca 2024 roku.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo