Wspieraj wolne media

Powstał zespół doradców do spraw walki z mową nienawiści. Zostanie opracowany specjalny system karny

0
0
2
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar / Fot. PAP/Paweł Supernak

Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał zespół doradców do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami. W przyszłości ma powstać specjalny system karny. Pracami Zespołu pokieruje dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości, w środę 12 czerwca Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał zespół doradców do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami. Mają oni przygotować założenia systemowej strategii przeciwdziałania takim zachowaniom oraz zaproponować system karny.

Prokurator Generalny Adam Bodnar dostrzegając wagę problematyki związanej z przeciwdziałaniem mowie nienawiści i przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami zarządzeniem z dnia 12 czerwca 2024 r. powołał Zespół, którego celem jest przygotowanie założeń systemowej, kompleksowej i szczegółowej strategii przeciwdziałania takim zachowaniom i ich karania - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pracami Zespołu pokieruje dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, która zajmowała się w przeszłości przeciwdziałaniem antysemityzmowi, ksenofobii oraz dyskryminacji na tle rasowym i religijnym.

Do głównych zadań tego zespołu należy:

  • Analiza sposobów reagowania na przestępstwa motywowane uprzedzeniami przez właściwe organy państwa, w tym jednostki organizacyjne prokuratury.
  • Wskazanie podstawowych obszarów braku właściwej reakcji, zwłaszcza w aspekcie obowiązującego sytemu prawnego, wraz z projektami zmian legislacyjnych.
  • Przeprowadzenie analizy orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych  związanego ze stosowaniem przepisów, dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
  • Prowadzenie konsultacji z sędziami, prokuratorami i przedstawicielami innych zawodów prawniczych oraz organizacji społecznych w celu ustalenia najistotniejszych problemów związanych z doborem właściwych narzędzi przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
  • Inicjowanie badań zmierzających do diagnozowania zjawisk sprzyjających rozpowszechnianiu mowy nienawiści i przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Zespół opracuje nowe wytyczne i polecenia, które mają zapewnić właściwą reakcję organów władzy państwowej w związku z przestępstwami tego rodzaju, ze szczególnym uwzględnieniem problemu mowy nienawiści obecnej w Internecie. 

Czytaj więcej: Poznań miastem doznań? Niestety hasło wpisuje się w nihilistyczny upadek stolicy Wielkopolski. Fentanyl i czarnoskórzy imigranci ogromnym problemem Polski [+WIDEO]

Materiały szkoleniowe dla sędziów

Ponadto, we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, zespół ten przygotuje materiały szkoleniowe dla sędziów i prokuratorów dotyczące tego zagadnienia. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu resortu sprawiedliwości, przestępstwa na tle nienawiści są pod stałą obserwacją Prokuratury Krajowej.

We wszystkich prokuraturach okręgowych i rejonowych wyznaczono po dwóch prokuratorów do prowadzenia spraw tej kategorii. Ponadto w prokuraturach okręgowych, regionalnych oraz w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej prowadzony jest stały monitoring  spraw, co pozwala na gromadzenie i analizę materiałów
z jednostek podległych, w tym danych dotyczących form, kierunków i dynamiki tego rodzaju przestępczości oraz sposobu działania sprawców.

Źródło: tvmn.pl, x.com, gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo