Marsz Niepodległości zostanie zakazany? Nowy wojewoda przeciwko cykliczności wydarzenia. Jest decyzja sądu apelacyjnego
Wojewoda Mazowiecki nie zgodził się na cykliczne organizowanie Marszu Niepodległości. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy tę decyzję.
- W piątek na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiło się oświadczenie wojewody Mariusza Frankowskiego.
- Poinformował on, że Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie ma zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026.
- Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne, a decyzja wojewody ostateczna.
- Zobacz także: Zbrodnia w Parośli, początek rzezi wołyńskiej. Matecki: Uczciliśmy ofiary zbrodni
W piątek na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiło się oświadczenie wojewody Mariusza Frankowskiego. Poinformował on, że Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie ma zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026.
Sąd Apelacyjny 8 lutego br. wydał postanowienie, którym uchylił wydane w I instancji postanowienie Sądu Okręgowego z 6 lutego 2024 r. i oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji Wojewody Mazowieckiego z 31 stycznia 2024 r. ws. organizacji ww. zgromadzenia - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach, aby zgromadzenie mogło uzyskać status zgromadzenia cyklicznego musi być organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń - podał wojewoda.
Uderzenie w Marsz Niepodległości
Sąd apelacyjny stwierdził, że stowarzyszenie nie było organizatorem Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada 2021 r., ponieważ nie odbywał się na podstawie Prawa o zgromadzeniach, natomiast “jego organizatorem był organ władzy publicznej jakim jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie”.
Z tego powodu Sąd Apelacyjny uznał, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie spełniło wymogów określonych w ustawie z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach do uzyskania zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego, wobec czego nie mogło uzyskać zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego - czytamy.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne, a decyzja wojewody ostateczna.
Organizatorzy Marszu Niepodległości stworzyli petycję w obronie wydarzenia.
Czytaj także: Sejm przedłuż uprzywilejowanie Ukraińcom. Tylko Konfederacja wyraziła sprzeciw
Bąkiewicz: Prokuratura rozpoczyna śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Trzaskowskiego
Na początku lutego prezes Rot Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Rafała Trzaskowskiego w związku z blokowaniem zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości.
Sekretariat Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie zawiadamia, że postanowieniem prokuratora z dnia 29.12.2023 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień 21 lipca 2022 roku w Warszawie przez funkcjonariusza publicznego - Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy poprzez złożenie odwołania od decyzji Wojewody Mazowieckiego z 19 lipca 2022 roku nr WSO-I-6110.1.1.2022 wyrażającej zgody na cykliczne organizatorów Marszu Powstania Warszawskiego, tj. Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości - czytamy w zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa.
Źródło: gov.pl