Wspieraj wolne media

Sejm przedłużył uprzywilejowanie Ukraińcom. Tylko Konfederacja wyraziła sprzeciw. Bosak: "Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów"

0
0
0
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak / Fot. PAP/Paweł Supernak

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie zagłosowali prawie jednomyślnie. Tylko Konfederacja sprzeciwiła się tej ustawie.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zakłada on m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.

Za ustawą głosowało 414 posłów, przeciwko niej byli jedynie posłowie Konfederacji. Jedynie poseł Anna Kwiecień z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymała się od głosu.

Sejm właśnie niemal jednomyślnie uchwalił ustawę o przedłużeniu wszystkich przywilejów socjalnych dla wszystkich z paszportami ukraińskimi o kolejne 4 miesiące. Projekt podtrzymuje transfer miliardów złotych z pieniędzy polskiego podatnika do innego narodu. Żadne inne państwo w UE nie uchwaliło tak kuriozalnych przepisów - poinformował Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej: Polska wiara w siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czy należy dozbrajać polską armię? Bartosiak: "Opieranie strategii istnienia na art. 5 to naiwność"

Co zakłada nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom?

Projektowana nowelizacja zakłada wydłużenie obywatelom Ukrainy okresu ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych, a także terminu do opuszczenia przez Ukraińców terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy.

Wydłużone zostaną również ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy uznawany jest za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.

Projekt przedłuża także okres obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Zgodnie z założeniami projektu okres, w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu wspomnianym grupom pracowników, którzy uzyskali kwalifikacje poza terytorium UE zostanie przedłużony do 28 miesięcy - licząc od 24 lutego 2022 r.

 

 

Źródło: tvmn.pl, x.com, portalsamorzadowy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo