Wspieraj wolne media

Macron z ważną wizytą na Korsyce. Wyspa chce oderwać się od Republiki Francuskiej? Trwa publiczna debata nad przyznaniem autonomii

4
0
1
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel Macron / Fot. PAP/EPA/PASCAL POCHARD-CASABIANCA

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził w czwartek Korsykę. Na wyspie znajduje się ruch polityczny domagający się od władz centralnych uznania ich za autonomię. Obecny przywódca Francji nie zamierza bardzo mocno przeciwstawiać się tym pragnieniom.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył w czwartek do stolicy Korsyki, czyli do Ajaccio. Tam w lokalnym parlamencie zaproponował Korsykańczykom, autonomię po korsykańsku i wpisanie jej do konstytucji Francji.  Zdaniem prezydenta autonomia musi pozwolić Korsyce zachować duszę, pozostając w granicach Republiki.

Autonomia dla Korsyki nie ma być skierowana przeciwko państwu, ani pozbawiona państwa-  zaznaczył Emmanuel Macron.

Zwrócił się również do urzędników Korsyki o wypracowanie w ciągu 6 miesięcy porozumienia w sprawie autonomii  i poparł nauczanie języka korsykańskiego. Jednakże Macron jest zdecydowanym przeciwnikiem uznania korsykańskiego za język oficjalny obok francuskiego.

Jestem zwolennikiem uwzględnienia specyfiki Korsyki w konkretnym artykule Konstytucji - wyjaśnił prezydent Francji

Ponadto przewodnicząca Zgromadzenia Korsyki, Marie-Antoinette Maupertuis, wezwała prezydenta Macrona do rozwiązania wieloletniego konfliktu dotyczącego autonomii wyspy.

Szef państwa po raz pierwszy złożył hołd bojownikom walczącego z Niemcami podczas II wojny światowej ruchu oporu na wyspie, przypominając, że Korsyka stała się 4 października 1943 r. pierwszym wyzwolonym terytorium Francji kontynentalnej.

Czytaj więcej: Handel ludźmi w Brukseli. Belgijskie służby dokonały masowych zatrzymań. Porwane osoby wykorzystywano w prostytucji

Starania francuskich przywódców o zachowanie integralności z Korsyką

Już w 2000 r. ówczesny premier Lionel Jospin zgodził się na zwiększenie autonomii Korsyki w zamian za powstrzymanie przemocy i zamachów. Jednakże ta decyzja nie spotkała się z aplauzem od prawicowych polityków, którzy wskazywali że podobne prawa będą chciały otrzymać inne regiony. W najgorszym przypadku straszyli, że może się to spotkać z rozpadem samego państwa.

Relacje na linii Paryż-Ajaccio pogorszyły się znacząco w 2022 r. po zamordowaniu we francuskim więzieniu korsykańskiego nacjonalisty Yvana Colonny przez współwięźnia z celi.

Korsyka stała się częścią Francji pod koniec XVIII wieku, na wyspie od lat pojawiały się żądania autonomii, a nawet niepodległości, czasami przybierające formę brutalnych działań. Władze wyspy już teraz cieszą się większymi uprawnieniami niż innych regionów Francji.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo