Wspieraj wolne media

Lekarze skarżyli się na problemy z e-receptami. Resort zdrowia: Pomogliśmy hospicjom w problemie po stronie dostawcy

1
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Hospicja alarmowały o problemach z wystawianiem e-recept na leki psychotropowe i środki odurzające. Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych zaznaczyło, że "błąd był po stronie dostawcy narzędzi informatycznych dla części hospicjów".

Portal RMF FM poinformował, że na początku rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że przyczyna jest po stronie lekarzy. Zaznaczył, że “nie ma żadnej awarii systemu i nie ma błędu systemu, może być błąd po stronie wystawiających receptę”.

System zaczął działać

W czwartek wieczorem wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej prof. Tomaszem Dzierżanowskim rozmawiał z RMF FM i pokazał w swojej aplikacji, że system zaczął działać. Zaznaczył, że odbył telefoniczną rozmowę z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim.

Można wypisywać recepty, ostatnie podejścia były skuteczne, prawdopodobnie problem jest rozwiązywany, mamy też kolejne postulaty dotyczące uprawnień specjalistów medycyny paliatywnej w tym systemie - powiedział prof. Dzierżanowski, rzecznik ds. opieki paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez portal.

W czwartek w nocy na Twitterze Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało rozgłośni. Tłumaczono, że “błąd był po stronie dostawcy narzędzi informatycznych dla części hospicjów”.

Prawdą jest, że pomogliśmy hospicjom w problemie po stronie dostawcy - dodał resort.

Czytaj także: Amerykańscy naukowcy badają lek, który może zabić wszystkie lite guzy nowotworowe

Lekarze w hospicjach mogą wystawiać e-recepty

Przypomnijmy, że 2 sierpnia weszły w życie przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Resort zdrowia zaznaczył, że lekarze powinni sprawdzić na jakich zasadach mogą je przepisać.

3 sierpnia RMF FM poinformował, że lekarze w hospicjach mogą wystawić e-recepty na leki psychotropowe i środki odurzające i jest to efekt ich interwencji. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP poinformował, że “w pięciu najbardziej popularnych receptomatach średnia miesięczna liczba recept na lekarza spadła z 12 tys. do 4 tys”. Dodał, że w tych danych upatruje powodu ataku na Ministerstwo Zdrowia i na jego osobę. 

Te dane wprost wskazują, kto ponosi konsekwencje naszych działań - stwierdził.

Źródło: rmf24.pl, pap.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo