Sejm powołał komisję śledczą w sprawie wyborów kopertowych. Kto zasiądzie w przyszłej komisji? Media podają pierwsze nazwiska kandydatów
Według doniesień medialnych trwają pierwsze przymiarki kandydatów do składu komisji w sprawie wyborów kopertowych. Ze strony Koalicji Obywatelskiej wymienia się posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę. Nie wiadomo na razie kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość.
- W czwartek odbyło się głosowanie nad powołaniem tej komisji śledczej, która ostatecznie została powołana.
- Według doniesień medialnych trwają pierwsze przymiarki kandydatów do składu komisji w sprawie wyborów kopertowych.
- Ze strony Koalicji Obywatelskiej wymienia się posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę.
- Zobacz także: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Europosłowie głosujący za przyjęciem traktatów pod obserwacją. Bąkiewicz: "Zdrajcy muszą odpowiedzieć za swoje czyny"
Według doniesień medialnych trwają pierwsze przymiarki kandydatów do składu komisji w sprawie wyborów kopertowych. Ze strony Koalicji Obywatelskiej wymienia się posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę. Brali oni aktywny udział w prowadzeniu kontroli poselskich w różnych ministerstwach i instytucjach. Ponadto w ich gronie wymienia się prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz poseł Małgorzatę Filiks.
Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza wystawić poseł Agnieszkę Kłopotek, a Polska 2050 posła Bartosza Romowicza. Z kolei Lewica wystawi poseł Agnieszkę Kucharską-Dziedzic. Konfederacja zamierza postawić na posła Witolda Tumanowicza.
Na razie nie wiadomo, kogo do zasiadania w komisji desygnuje Prawo i Sprawiedliwość. Chęć podjęcia pracy w ramach komisji zgłaszał Przemysław Czarnek. Jak przekazał w jednym z wywiadów, zgłosił kierownictwu PiS swoją kandydaturę na członka komisji.
Czytaj więcej: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wprowadza show do polityki? Prawo i Sprawiedliwość otwarte na dyskusje o komisjach
Wszyscy posłowie za powołaniem komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych
W Sejmie odbyła się debata nad projektem uchwały autorstwa Koalicji Obywatelskiej w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało odbyć się tą drogą z powodu pandemii COVID-19. Ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.
W związku z tym, w czwartek równocześnie odbyło się nad powołaniem tej komisji śledczej. Posłowie zaskakująco zachowali jednomyślność w tej kwestii. Za głosowało 446 posłów, nikt się nie wstrzymał, a także nikt nie zagłosował przeciw. W głosowaniu nie brało udziału 14 posłów.
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak poinformował na swoich mediach społecznościowych, że w sposób jednomyślni, Prezydium Sejmu przyjęło parytet o podziale miejsc w komisji śledczej. Dlatego Koalicja Obywatelska otrzyma cztery miejsca, Prawo i Sprawiedliwość trzy miejsca, natomiast pozostałe kluby po jednym miejscu dla swoich przedstawicieli.
Prezydium Sejmu przyjęło właśnie jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1 - poinformował na Twitterze/X Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
Prezydium Sejmu przyjęło właśnie jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1 — Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) December 7, 2023
Źródło: dorzeczy.pl, wp.pl