Świat w ogniu niebezpieczeństw i wojen. Konflikt palestyńsko-izraelski przyćmiewa wojnę na Ukrainie? Rosjanie wciąż atakują ukraińskie pozycje
Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Izrael za bombardowanie Strefy Gazy i odcięcie jej od środków do życia. Potępiła też strategię Hamasu, który używa cywilów jako żywych tarcz. Wojna na Bliskim Wschodzie odwróciła uwagę świata od Ukrainy, która wciąż znajduje się pod rosyjskim ostrzałem.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Izrael za bombardowanie Strefy Gazy.
- Potępiono również działania Hamasu, który posługuje się cywilami do obrony własnych pozycji.
- Niektórzy eksperci i politolodzy wskazują, że konflikt palestyńsko-izraelski góruje obecnie nad wojną na Ukrainie.
- Zobacz także: Ministerstwa ukryły się przed odpowiedzialnością za dzieci? Poseł Prawa i Sprawiedliwości uderza w rząd. Wróblewski: "W 2016 r. popełniliśmy błąd odrzucając projekt obywatelski"
Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Izrael za bombardowanie Strefy Gazy i odcięcie jej od środków do życia. Potępiła też strategię Hamasu, który używa cywilów jako żywych tarcz. Wojna na Bliskim Wschodzie odwróciła uwagę świata od Ukrainy, która wciąż znajduje się pod rosyjskim ostrzałem.
Izrael przeprowadził atak na obóz dla uchodźców w Gazie.
Zginęło ponad 50 osób. To masakra, naprawdę masakra. Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. Brak mi słów. Straciłem całą moją rodzinę - powiedział jeden z ocalałych.
Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekroczyła 5 700. Ponad dwa miliony osób nie ma dostępu do żywności i wody. Pierwsze konwoje z pomocą dotarły do Gazy już w sobotę, ale to kropla w morzu potrzeb.
Sytuacja humanitarna w Gazie jest obecnie na granicy katastrofy z powodu braku wody, prądu, urządzeń sanitarnych, podstawowych leków, żywności - zwrócił uwagę rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych Jeremy Laurence.
Artykułem pierwszej potrzeby jest paliwo. Ministerstwo Zdrowia Gazy ogłosiło całkowity upadek systemu opieki zdrowotnej.
Jeśli szpital nie zapewni niezbędnego paliwa do generatorów, wydamy wyrok śmierci na pacjentów - stwierdził jeden z palestyńskich lekarzy.
Izraelscy urzędnicy twierdzą, że Hamas ukrył paliwo. Jerozolima nie wyda zgody na wysyłanie przez swoje terytorium pomocy, dopóki Hamas nie uwolni zakładników. Na ten moment terroryści przetrzymują ponad 220 osób. We wtorek uwolnione zostały dwie kobiety.
Prawdę mówiąc, przeszłam przez piekło, o którym nigdy bym nie pomyślała. Nie spodziewaliśmy się, że doprowadzi to do takiej sytuacji - powiedziała jedna z nich.
Zdaniem Sebastiana Trojaka bezpieczeństwo cywilów w Gazie musi być dla społeczności międzynarodowej priorytetem.
Odchodzi się od wykorzystania ONZ na rzecz spotkań bilateralnych. Zobaczmy na przykładzie konfliktu w Strefie Gazy, że przede wszystkim to przywódcy poszczególnych państw przyjeżdżali do Izraela i prowadzili rozmowy na temat z jednej strony wsparcia Izraela, ale z drugiej strony również zadbania o prawa człowieka, o przestrzeganie zasad wojennych - ocenił ekspert ds. bezpieczeństwa Sebastian Trojak.
Czytaj więcej: Izrael intensyfikuje ataki na strefę Gazy wbrew ONZ
Wojna na Ukrainie przyćmiona przez Hamas i Izrael
Bliski Wschód odwrócił uwagę od tego, co dzieje się na Ukrainie. Rosja nie zaprzestaje ataków. Dwa dni temu ostrzelała ośrodek pocztowy w Charkowie, wskutek czego zginęło sześć osób.
Uszkodzone zostały dziesiątki pojazdów: pojazdy cywilne, samochody dostawcze na zewnątrz budynku i samochody osobowe na parkingu. Ogień strawił prawie 300 metrów kwadratowych powierzchni - poinformował świadek ataku.
Obie wojny – zarówno na Ukrainie, jak i na Bliskim Wschodzie – doprowadziły do ścierania się międzynarodowych mocarstw. Stany Zjednoczone zapewniają, że będą w stanie wesprzeć zarówno Ukrainę, jak i Izrael. Natomiast w państwach arabskich panują antyizraelskie nastroje.
Szczególnie konflikt izraelsko-palestyński jest potencjalnym zarzewiem, które może się rozszerzać, zważywszy na to, że kraje arabskie czy przede wszystkim społeczeństwa państw arabskich są wyjątkowo antyizraelskie - zauważył dr Marcin Szydzisz, politolog.
Na Bliskim Wschodzie przebywał prezydent Francji, Emmanuel Macron. Wezwał do rozszerzenia koalicji międzypaństwowej, która będzie walczyła z Państwem Islamskim i z Hamasem. Jednocześnie spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej.
Źródło: radiomaryja.pl