Komisja Europejska wprowadzi w Polsce podatek od samochodów spalinowych? Rząd nie może dojść do porozumienia z Brukselą. Szyszko: "Podatek od samochodów spalinowych jest niesprawiedliwym rozwiązaniem"

0
0
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Jak przekazał Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko, harmonogram uruchamiania wypłat z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać wypełniony zgodnie z planem. Komisja Europejska zamierza również wprowadzić w Polsce podatek od samochodów spalinowych.

  • Harmonogram uruchamiania wypłat z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać wypełniony zgodnie z planem.
  • Komisja Europejska zamierza również wprowadzić w Polsce podatek od samochodów spalinowych.
  • Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko, podkreślił że rząd prowadzi w tej sprawie negocjacje z Brukselą.
  • Zobacz także: "To się zdarza". Netanjahu o zabiciu m.in. polskiego wolontariusza

Jak przekazał Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko, harmonogram uruchamiania wypłat z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać wypełniony zgodnie z planem. Resort oczekuje, że pierwsza transza zostanie przeprowadzona jeszcze w tym tygodniu. Kolejne wnioski o płatność mają być złożone latem, do końca wakacji.

Wypłaty pierwszej transzy spodziewamy się na dniach, wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami  - zapewnił Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko.

Pytany o rozmowy w sprawie rewizji KPO, odparł, że nie są łatwe, gdyż dla Brukseli umowa zawarta z byłym rządem Mateusza Morawieckiego jest korzystna z ich punktu widzenia.

Z naszego punktu widzenia ten kontrakt wymaga zmian i chcemy go renegocjować, ale to my chcemy, a Komisja na część chce się zgodzić, a na część mniej. Te rozmowy jeszcze chwile potrwają, zanim dojdziemy do porozumienia - dodał.

Czytaj więcej: Nad von der Leyen zbierają się czarne chmury. Chodzi o kwestię Pfizergate. Rząd Tuska wycofuje skargę

Podatek od posiadania samochodów spalinowych zostanie ostatecznie wprowadzony?

Wśród trudniejszych części znajduje się podatek od posiadania samochodów spalinowych, którego wprowadzenie w Polsce jest jednym z tzw. kamieni milowych KPO, czyli warunkiem wypłaty części środków, a obecny rząd chce usunąć ten warunek z KPO.

Unia Europejska używa takiego terminu do wszystkich podatków, które się pojawiają w obszarze zielonym, że to są różnego typu zachęty, z tym że podatek od samochodów spalinowych, który zapłaci biedniejsza część społeczeństwa, nie jest zachętą, ale jest obciążeniem podatkowym i niesprawiedliwym rozwiązaniem - wyjaśnił Szyszko.

Jak zaznaczył, obecnie rozmowy z KE skupiają się na tym, jak poprawić dostępność zielonego transportu bez wprowadzania podatku.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Anna Bryłka komentując te doniesienia, uderzyła w byłego Premiera Mateusza Morawieckiego, który zgodził się na wpisanie tego podatku do tzw. kamieni milowych.

Kamienie milowe zatwierdzone przez poprzedni rząd Premiera Morawieckiego zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci", wpisujące się w agendę polityki klimatycznej UE- podkreśliła Anna Bryłka.

Źródło: businessinsider.com.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo