Wspieraj wolne media

Nad von der Leyen zbierają się czarne chmury. Chodzi o kwestię Pfizergate. Rząd Tuska wycofuje skargę

4
0
1
Szefowa KE Ursula von der Leyen i Premier Donald Tusk
Szefowa KE Ursula von der Leyen i Premier Donald Tusk / Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Według doniesień serwisu "politico.eu" Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo w sprawie afery Pfizergate. Jedną z głównych postaci jest między innymi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak się okazuje rząd Donalda Tuska wycofał polską skargę.

Według doniesień serwisu "politico.eu" Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo w sprawie afery Pfizergate. Jedną z głównych postaci jest między innymi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak czytamy w publikacji o kwestię ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów. 

Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski – choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania skargi po wygranych wyborach przez prounijny rząd Donalda Tuska - czytamy w serwisie "Politico".

Transakcja dotyczyła szczepionek była warta około 20 miliardów euro, a zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. Tymczasem moment, w którym afera nabiera tempa jest szczególnie delikatny dla von der Leyen.

Jak dotąd Komisja odmówiła ujawnienia treści wiadomości tekstowych, a nawet potwierdzenia ich istnienia. Działacze na rzecz przejrzystości i niektórzy przeciwnicy polityczni starali się wywrzeć presję na Komisję, aby omówiła tę sprawę, ale von der Leyen jak dotąd unikała zajmowania się nią. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie zadane jej przez POLITICO o brakujące wiadomości tekstowe, von der Leyen powiedziała: "Wszystko, co niezbędne na ten temat zostało powiedziane i wymienione. I będziemy czekać na wyniki" - podaje "politico.eu".

Czytaj więcej: Izraelczycy doskonale wiedzieli gdzie strzelają? Z premedytacją czekali na rannych wolontariuszy. Wolski: "To było w pełni zamierzone niszczenie konwoju z powietrza, które zajęło kilka minut"

Rząd Tuska wycofuje skargę

Węgry rządzone przez Viktora Orbana złożyły skargę. To samo uczynił poprzedni polski rząd Mateusza Morawieckiego w listopadzie 2023 roku. Jednakże rząd Donalda Tuska wycofał tę skargę.

Polska złożyła własną skargę w listopadzie ubiegłego roku. Jednak po nominacji Donalda Tuska na premiera w grudniu nowy rząd pracuje nad wycofaniem Polski z tego postępowania - podaje "Politico".

Warto przypomnieć, że Polska i Węgry zostały pozwane przez Pfizer w związku z brakiem transakcji za szczepionki przeciwko koronawirusowi, gdyż nasz kraj nie potrzebował już ich dalszych dostaw.

 Zarówno Węgry, jak i Polska zostały również pozwane przez Pfizer w związku z brakiem płatności za dawki szczepionek po wstrzymaniu dostaw, powołując się na nadpodaż i obciążenie finansowe związane z wojną na Ukrainie - czytamy.

Źródło: tysol.pl, politico.eu

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo