Tysiące imigrantów z Azji pod Płockiem. Mieszkańcy wsi są zaniepokojeni nieznajomymi przybyszami. Mają oni budować dalszą potęgę koncernu Orlen
Ogromne miasteczko kontenerowe dla kilku tysięcy pracowników z Azji i Bliskiego Wschodu powstało na budowie kompleksu Olefin III pod Płockiem. W tym tygodniu wprowadzą się tu pierwsi obcokrajowcy.
- W ostatnich dniach pojawił się temat relokacji imigrantów w Unii Europejskiej, który forsuje m.in. Szwecja.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwił się temu pomysłowi sprzed blisko 10 lat, pokazując tym samym swoją antyimigracyjną postawę.
- Sęk w tym, że obecna władza odpowiedzialna jest za ściąganie do Polski dziesiątek tysięcy imigrantów zarobkowych rocznie, o czym świadczy inwestycja PKN Orlen.
- Zobacz także: Kaczyński o przymusowej relokacji migrantów: To musi być przedmiotem referendum
Rząd Mateusza Morawieckiego oraz sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński szczycą się swoją rzekomo antyimigracyjną postawą. Gdy w Unii Europejskiej został wznowiony temat relokacji imigrantów, PiS zamanifestował swój sprzeciw. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół. To dzięki obecnej władzy do Polski ściągane są tysiące imigrantów zarobkowych z krajów azjatyckich i Bliskiego Wschodu, o czym informuje Departament Rynku Pracy przy ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.
— Perunek 🇵🇱 (@Perunek2) June 15, 2023
Polskie granice są święte i zrobimy wszystko, by pozostały bezpieczne!
🛡🇵🇱🛡
To kwestia fundamentalna i dlatego powinien o niej zadecydować naród w referendum, a nie unijni urzędnicy.
⛔️ NIE DLA przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów! pic.twitter.com/EwDWiAn7Yj — Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 15, 2023
W małej wsi pod Płockiem od kilku lat powstaje nowoczesny kompleks, który zdolny będzie zakwaterować do 6 tysięcy osób. Przy budowie tej inwestycji PKN Orlen zostało zatrudnionych około 3 tysięcy osób, głównie pochodzących z Bliskiego Wschodu i innych krajów azjatyckich. Kompleks warty 13,5 miliarda złotych jest budowany w porozumieniu z firmą Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie.
W kompleksie Olefin III będą wytwarzane produkty petrochemiczne, na bazie których powstaną między innymi środki czystości, artykuły chemiczne i medyczne.
W tej chwili mamy podpisane umowy z kilkunastoma podwykonawcami. Na budowie pracują zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy. To jest ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Prace trwają na powierzchni 20 hektarów . Na terenie budowy pracują ogromne dźwigi, co chwilę przejeżdżają też samochody ciężarowe i koparki - powiedział w rozmowie z "tokfm.pl" dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Polska.
Czytaj więcej: Marcin Rola nie będzie już redaktorem naczelnym Telewizji wRealu24. Kto go zastąpi?
Nowoczesne miasteczko dla imigrantów
Tuż obok terenu budowy w ciągu pięciu miesięcy powstało wielkie miasteczko dla pracowników z Azji i Bliskiego Wschodu, którzy w najbliższych miesiącach będą sukcesywnie przyjeżdżać do Polski. Teren jest ogrodzony. Na wejściu są kołowrotki, tak jak na obiektach sportowych.
Kantyna jest złożona z czterech niezależnych części. Będzie mogła wydawać aż 18 tysięcy posiłków dziennie. Do wyboru będą cztery różne dania, co jest ważne z uwagi na mnogość kultur pracowników, którzy będą tutaj mieszkać - podkreśla Zgorzelski. - Posiłki będą przygotowywane na miejscu. Kuchnia czeka jeszcze na wyposażenie, ale mamy już wszystkie zgody, wymagane chociażby przez sanepid - podkreślił Jakub Zgorzelski.
W tym tygodniu do miasteczka pracowniczego pod Płockiem (dla 6 tys. osób) wprowadzą się pierwsi obcokrajowcy z Azji i Bliskiego Wschodu. Będą budować dla Orlenu Kompleks Olefin III. To 2,5 tys. kontenerów, stołówka i.... posterunek policji. @Radio_TOK_FM @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/RgIFrHEN4z — Agnieszka Wynarska (@AgaWynarska) June 14, 2023
Za stołówką jest część mieszkalna, która powstała z 2,5 tysiąca kontenerów. W połowie czerwca wprowadzą się tu pierwsi lokatorzy - na początek 150 osób. Pod koniec roku będzie ich tu już około 2 tysięcy. To obywatele m.in. Pakistanu, Turcji, Filipin czy Turkmenistanu.
Przy bramie wejściowej stoją też kontenery z napisem "POLICE". To posterunek policji, gdzie 24 godziny na dobę dyżurować będzie trzech policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Będzie też ochrona.
Miasteczko powstało w 12-tysięcznej gminie Stara Biała. Teren pod budowę wydzierżawili okoliczni rolnicy, którzy na tym zarobią. Wśród pozostałych mieszkańców nastroje są jednak różne.
Są obawy dotyczące bezpieczeństwa, ale studzimy nastroje i emocje. Nie nakręcamy spirali. Wszyscy musimy jakoś się z tym uporać. Na razie nie mamy żadnych problemów. Pierwsi obcokrajowcy są już na budowie. Widujemy ich w naszych sklepach czy na ulicy. Zawsze są uprzejmi - zapewnił wójt gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński.
Wójt obawia się jednak problemów czysto technicznych i logistycznych.
Miasteczku pracowniczemu musimy zapewnić wodę i odpływ ścieków. I o ile z kanalizacją sobie poradzimy, to już o wodę są duże obawy. Innym problemem jest też to, że ciężki sprzęt i transporty na budowę niszczą nasze drogi - wyjaśnił.
Czytaj więcej: W środę 14 czerwca w 44 miastach w Polsce odbyły się protesty proaborcyjne pod hasłem „Ani jednej więcej”
Podzielone opinie mieszkańców gminy
Dla mieszkańców miasteczko kontenerowe to bardzo żywy temat. Zdania wśród nich są podzielone. Część opowiada się za pracą na imigrantów, część obawia się o przyszłość.
Ja jestem za. Niech ludzie pracują, nie kradną i będzie dobrze. Jak oni zarobią, to i my - wyjaśniła mieszkanka gminy Łąck.
A mi się to nie podoba. Po co ich tu tylu? To Polacy nie mogą tego budować? - pyta zaniepokojony mieszkaniec Starej Białej.
Zdaniem Jakuba Zgorzelskiego, w Polsce nie ma wystarczająco dużo firm, które mogłyby zapewnić dużą liczbę specjalistów i pracowników do wybudowania kompleksu. Według Zgorzelskiego, wszyscy obcokrajowcy pracują tu legalnie.
Jeśli firma wygrała przetarg, to możemy ściągnąć pracowników z krajów azjatyckich, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego pozwolenia na pracę, a także wizy pracowniczej. Załatwieniem formalności zajmują się nasi potencjalni podwykonawcy, a my ich w tym wspieramy - zapewnił przedstawiciel firmy Hyundai Engineering Polska.
Dopytywany podaje, że chodzi o umowę o pracę. W odpowiedzi na pytanie o wysokość zarobków ściąganych pracowników, wyjaśnił, że nie ma kompetencji do przekazywania takich informacji. Kompleks Olefin III ma być gotowy w 2025 roku.
Z kolei Orlen oświadczył, że przy budowie kompleksu nie ma zatrudnionych przez nich imigrantów.
Informacja o rzekomym zatrudnianiu przez PKN Orlen imigrantów nie jest prawdziwa – wykonawcy inwestycji Olefin to konsorcjum zagranicznych firm, które w szczycie zatrudnią przy budowie 13.000 pracowników, w tym 7.000 Polaków przy współpracy z polskimi firmami - czytamy w oświadczeniu PKN Orlen.
#STOPFAKENEWS
Informacja o rzekomym zatrudnianiu przez PKN ORLEN imigrantów nie jest prawdziwa - wykonawcy inwestycji Olefin to konsorcjum zagranicznych firm, które w szczycie zatrudnią przy budowie 13.000 pracowników, w tym 7.000 Polaków przy współpracy z polskimi firmami.… pic.twitter.com/vpjmJqxJFQ — Biuro Prasowe PKN ORLEN (@b_prasoweORLEN) June 15, 2023
Źródło: tokfm.pl