Rewolucja w systemie wyborczym? Polska 2050 chce większej cyfryzacji. Ta propozycja ma ułatwić zbieranie podpisów pod listami
Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła do Sejmu projekt ustawy w sprawie nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Celem nowych rozwiązań jest zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie wyborczym.
- Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła do Sejmu projekt ustawy w sprawie nowelizacji Kodeksu Wyborczego.
- Wnioskodawcy chcą większej cyfryzacji w obecnym systemie wyborczym.
- Według proponowanych zmian, komitety miałyby możliwość zbierania elektronicznych podpisów.
- Zobacz także: Szokujący wywiad "Wyborczej" z dyrektorem Muzeum II WŚ. Stanowski: Nie wiem, co my sobie robimy…
Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła do Sejmu projekt ustawy w sprawie nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Celem nowych rozwiązań jest zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie wyborczym. Wnioskodawcy wskazali na potrzebę zaprojektowania i zaimplementowania elektronicznej platformy służącej do obsługi procesu popierania list wyborczych kandydatów oraz kandydatów wybieranych w wyborach powszechnych.
Do tej pory, kandydaci oraz ich ugrupowania zbierają potrzebną ilość podpisów pod papierową listą kandydatów w wyborach powszechnych. Następnie ta przekazywana jest do Państwowej Komisji Wyborczej w celu weryfikacji podpisów i zatwierdzenia list. Według autorów projektu, w dobie cyfryzacji rozwiązanie to jest anachroniczne.
Zgodnie z projektem zmian Kodeksu wyborczego platforma taka zostałaby utworzona przy Państwowej Komisji Wyborczej.
Elektroniczny system zbierania podpisów?
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, od strony technicznej w Portalu byłby zamieszczany przez dany komitet wyborczy formularz elektroniczny zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu.
Formularz będzie pobierany przez osoby zainteresowane udzieleniem poparcia kandydatowi lub liście wyborczej, wypełniany, a następnie podpisywany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub innym środkiem identyfikacji elektronicznej - czytamy.
Uwierzytelnione formularze byłyby przekazywane z portalu komitetom wyborczym, których lista kandydatów lub kandydat otrzymał poparcie za pośrednictwem elektronicznego formularza. Ponadto celem zmian jest rozszerzenie możliwości poparcia list kandydatów i kandydatów podczas zgłaszania organom wyborczym.
Źródło: money.pl