Szokujący wywiad "Wyborczej" z dyrektorem Muzeum II WŚ. Stanowski: Nie wiem, co my sobie robimy…
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej polskich bohaterów. W “Gazecie Wyborczej” ukazał się szokujący wywiad z byłym dyrektorem placówki, który tłumaczy decyzję.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego.
- W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” prof. Paweł Machcewicz, były dyrektorem Muzeum II WŚ, powiedział, że placówka nie przywróci ekspozycji, ponieważ “to co się teraz dzieje w MIIWŚ, jest po prostu przywracaniem pierwotnego, oryginalnego kształtu wystawy”.
- Machcewicz usunięcie bł. Rodziny Ulmów tłumaczy tym, że poświęcona im część wystawy “jednoznacznie sugeruje, że postawa Ulmów była udziałem większości polskiego społeczeństwa”.
- Zobacz także: Bąkiewicz: Postępowanie administracyjne ma służyć zniszczeniu Stowarzyszenia Straż Narodowa
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zwrócił uwagę, że polscy bohaterowie zostali usunięci “po cichu”.
Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterzy - poinformował we wtorek.
Do przywrócenia ekspozycji dot. polskich patriotów wezwał m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Okazuje się jednak, że muzeum nic sobie z tego nie robi.
Skandaliczne tłumaczenie byłego dyrektora muzeum
W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” prof. Paweł Machcewicz, były dyrektorem Muzeum II WŚ, powiedział, że placówka nie przywróci ekspozycji, ponieważ “to co się teraz dzieje w MIIWŚ, jest po prostu przywracaniem pierwotnego, oryginalnego kształtu wystawy”.
A ten kształt został przygotowany przez historyków całkowicie niezależnie od jakichkolwiek nacisków - powiedział.
Machcewicz usunięcie bł. Rodziny Ulmów tłumaczy tym, że poświęcona im część wystawy “jednoznacznie sugeruje, że postawa Ulmów była udziałem większości polskiego społeczeństwa”.
Sam tytuł tej instalacji “Polacy wobec Zagłady” ma za zadanie przekazać, że ogromna większość Polaków pomagała Żydom i była gotowa dla nich do ogromnych poświęceń, łącznie z ofiarą życia. A jak dowiodły badania, szczególnie prowadzone w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat, ci, którzy pomagali, stanowili garstkę - stwierdził były dyrektorem Muzeum II WŚ.
Machcewicz: Ojciec Kolbe był antysemitą
Jak Machcewicz tłumaczy usunięcie z wystawy świętego ojca Maksymiliana Kolbe?
Dodanie ojca Kolbego, jakieś wyróżnienie go, uważamy za element swoistej konfesjonalizacji wystawy. Duża część zmian, które wprowadzono po usunięciu z muzeum jego twórców, polegała właśnie na dodawaniu na siłę wątków religijnych - powiedział w rozmowie z gazetą.
W przekonaniu Machcewicza “Maksymilian Kolbe był w latach 20. i 30. gorliwym antysemitą. Jako wydawca katolickich pism o ogromnym nakładzie, takich jak Rycerz Niepokalanej czy Mały Dziennik, publikował i sam pisał niezwykle jadowite, antysemickie teksty”.
Czytaj także: Petycja o przywrócenie polskich bohaterów w Muzeum II WŚ w Gdańsku
Stanowski: Nie wiem, co my sobie robimy…
Dziennikarz Krzysztof Stanowski przyznał na platformie X, że wywiad “Gazety Wyborczej” z Pawłem Machcewiczem go zszokował.
Ojciec Maksymilian Kolbe został usunięty, bo był antysemitą, a rodzina Ulmów - bo można byłoby mylnie pomyśleć, że Polacy pomagali Żydom. Nie wiem, co my sobie robimy… - napisał.
Zszokował mnie wywiad Gazety Wyborczej z Pawłem Machcewiczem na temat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ojciec Maksymilian Kolbe został usunięty, bo był antysemitą, a rodzina Ulmów - bo można byłoby mylnie pomyśleć, że Polacy pomagali Żydom.
Nie wiem, co my sobie robimy... pic.twitter.com/MaQSyV9Kb6 — Krzysztof Stanowski (@K_Stanowski) June 28, 2024
W piątek protest
W odpowiedzi na szeroko krytykowane działania muzeum, w piątek, 28 czerwca, o godz. 17:30 odbędzie się protest pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy budynku Muzeum II Wojny Światowej.
Organizatorzy manifestacji zachęcają wszystkich uczestników do przyniesienia flag narodowych, zniczy oraz wydrukowanych zdjęć bohaterów, aby wizualnie wyrazić swój szacunek i pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla Polski.
Źródło: x.com, wyborcza.pl