Wspieraj wolne media

Kandydat na prezydenta USA chciał usunięcia z Wikipedii niewygodnych faktów o sobie. Opłacił edytowanie strony

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Kandydat w republikańskich prawyborach na prezydenta USA miał zapłacić za edytowanie strony na Wikipedii dotyczącej siebie. Chodziło o potencjalnie szkodliwe politycznie szczegóły z przeszłości.

Vivek Ramaswamy jest kandydatem w prawyborach Partii Republikańskiej (GOP) na prezydenta Stanów zjednoczonych w 2024 r. To strona na Wikipedii dotycząca tego inwestora miała zostać edytowana. 

Usunięcie niewygodnych faktów

Zmiany obejmują usunięcie faktu, że Ramaswamy otrzymał stypendium Paula i Daisy Soros dla Nowych Amerykanów w 2011 r. oraz że był zaangażowany w zespół reagowania na Covid-19 w stanie Ohio.

To portal Mediaite po raz pierwszy zgłosił zmiany na stronie Wikipedii. Zostały one wprowadzone przez redaktora Jhofferman’a. Na stronie o kandydacie w prawyborach Republikanów widniało ostrzeżenie, że artykuł ma “wiele problemów”, “wkład w niego został opłacony” i “może wymagać poprawienia, aby spełnić zasady treści Wikipedii, w szczególności zasady neutralnego punktu widzenia”.

Każdy może wprowadzać zmiany w artykułach Wikipedii, ale edytowanie strony o sobie jest niezgodne z zasadami. Płacenie komuś innemu za wprowadzanie zmian w tekstach jest dozwolone pod warunkiem, że te płatności zostaną ujawnione.

Czytaj także: Ostra reakcja Ukrainy na sugestie NATO. Ukraina straci część terytorium?

Trump z przewagą na kandydata Republikanów 

Z pierwszego wyborczego badania dziennika “New York Times” oraz Siena College opublikowanego pod koniec lipca wynika, że w walce o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA dominuje Donald Trump, który w sondażu wyprzedził swojego głównego konkurenta, gubernatora Florydy Rona DeSantisa o 37 punktów procentowych. Były prezydent może liczyć na 54 proc. poparcia. Jego główny konkurent uzyskał 17 proc. głosów. 

Senator z Karoliny Południowej Tim Scott, była ambasador przy ONZ Nikki Haley oraz były wiceprezydent Mike Pence mogą liczyć na 3 proc. głosów, natomiast były gubernator New Jersey Chris Christie oraz Vivek Ramaswamy - 2 proc.

Źródło: huffpost.com, tvn24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo