Komisja Europejska wbija kolejna szpilkę w Polskę. Chce przedłużyć ochronę obywateli Ukrainy w Unii Europejskiej do marca 2025 roku. "Tymczasową ochronę należy przedłużyć"
Komisja Europejska zaproponowała dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę do 3 marca 2025 roku. Po zniesieniu zakazu embarga, to kolejny cios w polski rząd.
- Komisja Europejska we wtorek zaproponowała przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Unii Europejskiej.
- Ochrona ukraińskich imigrantów miałaby obowiązywać do marca przyszłego roku.
- Dyrektywa o ochronie tymczasowej zapewnia natychmiastową ochronę i dostęp do praw w Unii Europejskiej.
- Zobacz także: Gen. Skrzypczak: Nigdy nie było tak, żeby Wojsko Polskie odstąpiło od obrony połowy Polski [NASZ WYWIAD]
Komisja Europejska zaproponowała dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę do 3 marca 2025 roku. Obecne przepisy obowiązują do marca 2024 roku.
Komisja uważa, że powody do tymczasowej ochrony nadal istnieją i że w związku z tym tymczasową ochronę należy przedłużyć jako niezbędną i odpowiednią reakcję na obecną, niestabilną sytuację, która nie sprzyja jeszcze bezpiecznemu i trwałemu powrotowi osób korzystających z tymczasowej ochrony w UE - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
UE aktywowała dyrektywę o ochronie tymczasowej 4 marca 2022 roku. jednomyślną decyzją państw członkowskich i została ona automatycznie przedłużona o jeden rok. KE podała także, że z ochrony w całej UE korzysta 4 mln osób.
Co obejmuje unijna dyrektywa?
Dyrektywa o ochronie tymczasowej zapewnia natychmiastową ochronę i dostęp do praw w UE, w tym prawa pobytu, dostępu do rynku pracy, mieszkalnictwa, pomocy społecznej, medycznej i innej, przypomniała KE w komunikacie.
Platforma Solidarności 'Ukraina', utworzona przez Komisję na początku wojny, zrzesza instytucje UE, państwa członkowskie, kraje stowarzyszone w ramach Schengen, agencje UE, organizacje międzynarodowe, władze Ukrainy i Mołdawii. Stanowi nieformalne i elastyczne forum do dyskusji na tematy operacyjne w celu koordynowania wsparcia w terenie - wyjaśniła Bruksela.
Czytaj więcej: Gaz w Europie tanieje po wieściach z Australii
Rosyjskie drony doszczętnie zniszczyły magazyn Caritas
Do zdarzenia doszło we około godz. 5 rano. Jeden z dronów, którymi we wtorek rano Rosjanie zaatakowali Lwów, uderzył również w magazyn z pomocą humanitarną Caritas-Spes Ukraina.
„Atak na nasz magazyn po raz kolejny potwierdził prawdziwe intencje Rosji. Przecież w pobliżu nie było żadnych strategicznych obiektów" – zaznaczył dyrektor wykonawczy Caritas-Spes Ukraina ks. Wiaczesław Hrynewycz SAC.
Jak podkreślił ks. Hrynewycz, od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę udało się zorganizować sieć na potrzeby projektów humanitarnych. „Jedna z gałęzi tej sieci została zniszczona, więc opóźni to dostawę pomocy humanitarnej, która została już zaplanowana i rozdystrybuowana, a na którą czekali ludzie w wielkiej potrzebie" – powiedział dyrektor wykonawczy Caritas-Spes Ukraina. „Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że nikt nie zginął i nikt nie został ranny" – dodał.
Źródło: dorzeczy.pl, isbnews.pl