Wspieraj wolne media

Jakie postawy przyjmują Polacy wobec uchodźców z Ukrainy? Zobacz raport

2
1
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 80 proc. uchodźców z Ukrainy uważa, że polskie społeczeństwo jest do nich dobrze nastawione. Okazuje się jednak, że pogląd Polaków na ich sytuację ulega zmianie.

Z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego “Polacy i Ukraińcy - wyzwania integracji uchodźców” wynika, że w Polsce przebywa obecnie ok. 1 mln Ukraińców, którzy schronili się w naszym kraju po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

80 proc. z nich uważa, że Polacy są do nich pozytywnie nastawieni. Chociaż społeczna akceptacja dla przyjmowania i wspierania uchodźców z Ukrainy w Polsce i państwach regionu jest wciąż wysoka, to jednak powoli maleje.

Poparcie dla przyjmowania uchodźców z Ukrainy spada

Poparcie dla przyjmowania Ukraińców jest wciąż na wysokim poziomie (66 proc. w skali globalnej), ale od kwietnia 2022 r. do grudnia 2022 r. spadło o 7 pkt proc.

Odsetek Polaków uważających, że ukraińscy uchodźcy to osoby potrzebujące pomocy, spadł od początku inwazji rosyjskiej z 84 proc. do 50 proc. 

W Europie największy spadek poparcia występuje w Niemczech (-14 pkt proc.), Belgii (-14 pkt proc.), Polsce (-11 pkt proc.), na Węgrzech (-11 pkt proc.) i we Francji (-10 pkt proc.), niemniej średnie poparcie dla przyjmowania uchodźców jest wciąż wysokie i wynosi 66 proc. w 28 badanych państwach - skomentował Łukasz Baszczak, analityk z zespołu ekonomii behawioralnej.

Dodał, że zapewne za jakiś czas “rządy i organizacje pozarządowe staną przed wyzwaniem zwiększenia wysiłków w kierunku integracji społecznej”.

Czytaj także: Szef ukraińskiego wywiadu ujawnił tajemnicę? Budanow przyznał się do rozmów z Białorusią "Łukaszenka nie jest idiotą"

Polacy wciąż pomagają, choć na mniejszą skalę

Od początku wojny upłynął już ponad, mimo to Polacy wciąż pomagają uchodźcom, choć na mniejszą skalę. Nieco ponad 13 proc. badanych twierdzi, że ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom w momencie badania ma taką samą intensywność, jak na początku inwazji. 

43 proc. twierdzi, że wciąż pomaga, choć z mniejszą intensywnością. Oznacza to,, że ponad połowa Polaków, którzy w ogóle pomagali uchodźcom, wciąż to robi (ok. 8 miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji). 44 proc. Polaków przestało angażować się w pomoc Ukraińcom.

Zmęczenie pomaganiem oraz tematem wojny i uchodźców jest zjawiskiem znanym w literaturze przedmiotu. Nie zaskakują zatem pewne wzrosty postaw antyukraińskich - które jednak wciąż są relatywnie rzadkie w polskim społeczeństwie - stwierdził Radosław Zyzik, starszy doradca z zespołu ekonomii behawioralnej.

Z raportu wynika również, że Polacy są coraz mniej przekonani, że ukraińscy uchodźcy to osoby potrzebujące pomocy. W badaniu z wiosny 2022 r. odpowiedzi “tak” i „raczej tak” na takie pytanie stanowiły 84 proc., a kilka miesięcy później już jedynie ok. 50 proc. (spadek o 34 pkt proc.). 

Źródło: pie.net.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo