Pomnik "Rzezi Wołyńskiej" został wreszcie zamontowany. Przez lata nie było dla niego lokalizacji
Pomnik “Rzezi Wołyńskiej” po latach starań i różnych przeciwności losu doczeka się wreszcie odsłonięcia w Domostawie (woj. podkarpackie). Nastąpi to w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej.
- Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa.
- Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
- ierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.
- Zobacz także: Krakowskie wiaty przystankowe stawia i utrzymuje prywatna firma. Gibała: Czy opłaca się to miastu?
Pomnik “Rzeź Wołyńska” autorstwa śp. Andrzeja Pityńskiego został dzisiaj zamontowany na swoim miejscu w Domostawie. Oficjalne odsłonięcie 14 lipca - napisało na platformie X Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.
Pomnik "Rzeź Wołyńska" autorstwa śp. Andrzeja Pityńskiego został dzisiaj zamontowany na swoim miejscu w Domostawie. Oficjalne odsłonięcie 14 lipca. Jako Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" planujemy organizację wyjazdu autokarowego na uroczystość z Warszawy. Czy byliby chętni? pic.twitter.com/GJN8DDGqjP
— Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” (@WspolnotaPamiec) June 12, 2024
Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.
Koniec tułaczki monumentu
Ten 14-metrowy pomnik waży 14 ton i ma kształt orła. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż a w nim widły, na który nabite jest dziecko. U jego podstawy znajduje się rodzina stojąca w płomieniach. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów przez UPA.
Ze względu na nabite na widły dziecko pomnika nie chciały u siebie Jelenia Góra, Stalowa Wola, Rzeszów czy Toruń. Za każdym razem argumentowano, że monument jest zbyt kontrowersyjny.
Czytaj także: Ruch Obrony Polaków przygotowuje się na napływ imigrantów? "Przygotowujemy program"
Rzeź wołyńska
Od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.
Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.
Źródło: x.com, leliwa.pl