Wspieraj wolne media

Mapa miejsc zbrodni Rzezi Wołyńskiej. Możesz odnaleźć informacje o osobach zamordowanych

2
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Monika Tomaszek

Zobacz mapę miejsc zbrodni powiązanych z Bazą Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Można odnaleźć na niej informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.

Interaktywną mapę opracowano na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie podziału administracyjnego z 1938 r. Jest ona dostępna na portalu zbrodniawolynska.pl. Na mapie możemy odnaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.

Na portalu możemy przeczytać, że “niektóre miejsca zbrodni mogą mieć przybliżone, orientacyjne położenie. Część miejsc zbrodni z Bazy Ofiar nie udało się zlokalizować na mapie”. Mapa podobnie jak baza ma być systematycznie uzupełniana i aktualizowana.

Prace nad mapą trwają od 2019 r.

Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie udostępniono informacje dotyczące woj. wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, sukcesywnie uzupełniano i dodawano informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także: Morawiecki na Wołyniu. Oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej

Rzeź wołyńska

W latach 1939-1943 dochodziło do mordów na polskiej ludności cywilnej zamieszkującej tereny Wołynia i Małopolski Wschodniej. To latem 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia oraz okoliczni mieszkańcy narodowości ukraińskiej dokonali okrutnej rzezi m.in. ćwiartując siekierami małe dzieci, czy kobiety w ciąży. 

Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ok. 100 tys. Polaków, a ponad 300 tys. musiało ratować się ucieczką ze swoich domów na zachodnie tereny dzisiejszej Polski.

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

Źródło: zbrodniawolynska.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo