Ile wynosi stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego? Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wpisała się ona w oczekiwania bankowców
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że na czwartkowym posiedzeniu zdecydowano o utrzymaniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego na poziomie 5,75 proc.
- Na czwartkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o utrzymaniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.
- Eksperci postanowili utrzymać ją na obecnym poziomie 5,75 proc.
- Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. - o 25 pkt. bazowych.
- Zobacz także: Nocna prohibicja w Warszawie? Trzaskowski przestrzega przed powrotem do melin
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że na czwartkowym posiedzeniu zdecydowano o utrzymaniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego na poziomie 5,75 proc.
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - czytamy w komunikacie Narodowego Banku Polskiego.
Dzisiejsza decyzja RPP wpisała się w oczekiwania – stopy procentowe zostały bez zmian, w tym referencyjna na poziomie 5,75%. Czekamy na komunikat Rady i jutrzejszą konferencję Prezesa NBP (o godz. 15) pic.twitter.com/LgQZbMiNeC — PKO Research (@PKO_Research) April 4, 2024
Tym samym: główna stopa NBP została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli wynosi 5,8 proc, a stopa dyskontowa - 5,85 proc.
Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. - o 25 pkt. bazowych, do obecnego poziomu.
Czytaj więcej: Polski deficyt budżetowy przekroczył ważny próg. Polska zagrożona reakcją Brukseli. Wydatki na obronność uchronią nas przed procedurą?
Inflacja najniższa od pięciu lat
Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w marcu, według szybkiego szacunku, wyniosła 1,9 proc. rok do roku. Warto zwrócić uwagę, że dzisiejszy odczyt jest najniższym od pięciu lat od marca 2019 r., a inflacja w Polsce jest pierwszy raz od marca 2021 r. poniżej celu Narodowego Banku Polskiego.
Po pewnym opóźnieniu publikacyjnym GUS mamy odczyt CPI - w marcu jednak jedynka z przodu na inflacji 1,9% r/r! To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat. Widać niską presję na cenach żywności. Inflacja bazowa ze spadkiem do ok. 4,6-4,7% r/r - podają analitycy banku Pekao.
Natomiast ekonomista z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, podkreśla jednak, że taki poziom powinien utrzymać się do lipca.
Po wzroście stawki VAT na żywność kolejne wyniki będą zbliżone do ok. 3 proc. - ocenił Jakub Rybacki.
Źródło: tysol.pl