Lekarze uskarżają się na problem z e-receptami. Pacjenci na onkologii nie mają dostępu do środków przeciwbólowych. Jest reakcja Ministerstwa Zdrowia
Prezes fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim Katarzyna Kałduńska w rozmowie z "RMF FM" poinformowała o problemach lekarzy z e-receptami dotyczącymi mocnych środków przeciwbólowych. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że nie widzi problemu.
- Prezes fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim Katarzyna Kałduńska o poinformowała o problemach lekarzy z e-receptami.
- Chodzi przede wszystkim o mocne leki przeciwbólowe, potrzebne szczególnie pacjentom z nowotworem.
- Jest już reakcja Ministerstwa Zdrowia oraz rzecznika Wojciecha Andrusiewicza.
- Zobacz także: Afera na Lewicy. Maciejewska zrzuca winę na swoje ofiary. "Nagrywał mnie bez mojej wiedzy i zgody"
Prezes fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim Katarzyna Kałduńska w rozmowie z "RMF FM" poinformowała o problemach lekarzy z e-receptami dotyczącymi mocnych środków przeciwbólowych.
Nasi lekarze nie mogą wypisywać recept na leki narkotyczne i psychotropowe - poinformowała prezes fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
Dolegliwości bólowe oceniane są w skali 1-10. Niektórzy pacjenci hospicyjni swój ból oceniają na 10 - to jest ból niewyobrażalny. Niektórzy porównują go do podpalania pochodnią - dodała Katarzyna Kałduńska.
Wyjaśniła, że pacjenci potrzebują bardzo intensywnego leczenia przeciwbólowego.
Wymagają bardzo intensywnego leczenia przeciwbólowego i przeciw duszności. Jedyne leki, które to gwarantują, to opiaty - morfina, fentanyl i inne leki z tej grupy. Oprócz tego nasi lekarze wypisują leki psychotropowe, które również pomagają w walce z uporczywymi dolegliwościami umysłu - dodaje.
Nasi lekarze wczoraj byli w domach u pacjentów hospicyjnych. Jeden lekarz może wystawić e-recepty dla pacjentów, a drugi nie może. Pacjenci zostali bez leków narkotycznych, które są potrzebne na już - relacjonuje Kałduńska.
Szefowa fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim mówi RMF FM, że resort zdrowia nie uprzedził tego typu placówek, iż zmiany w przepisach będą mieć negatywny wpływ na sytuację ich pacjentów. Tym samym nie dało im możliwości jakiegokolwiek przygotowania się - choćby przez powrót do recept papierowych.
Nasz dostarczyciel oprogramowania nie wie, gdzie jest problem i jak nam pomóc. Oni rozkładają ręce, my rozkładamy ręce, a pacjenci cierpią w domu - podsumowuje Kałduńska.
Niestety musimy potwierdzić te doniesienia Miał być cios w receptomaty, a uderzono w pacjentów urazowych, onkologicznych, neurologicznych, psychiatrycznych i paliatywnych Oni nie wyjdą się bronić na ulice. Dobrze, że media biorą ich w obronę - skomentował sytuację rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.
Niestety musimy potwierdzić te doniesienia
Miał być cios w receptomaty, a uderzono w pacjentów urazowych, onkologicznych, neurologicznych, psychiatrycznych i paliatywnych
Oni nie wyjdą się bronić na ulice. Dobrze, że media biorą ich w obronę https://t.co/Jbs61OopPf — Jakub Kosikowski (@kosik_md) August 3, 2023
Czytaj więcej: Pierwsza taka operacja w Polsce. Okuliści wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową
Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził w rozmowie z RMF FM, że nie widzi problemu. Ministerstwo nie rozważa szczególnych przepisów, dotyczących recept dla pacjentów hospicyjnych.
17,5 tys. wystawionych wczoraj recept świadczy o tym, że problemu nie ma. Są problemy po stronie niektórych przychodni i niektórych lekarzy. Po prostu nie wszyscy lekarze odnajdują się w tym systemie, dlatego jest specjalny scenariusz postępowania na stronie Centrum E-zdrowia - wytłumaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W przypadku hospicjów, lekarze zawsze mają możliwość korzystania z opcji wystawienia recepty na cito-także na leki psychotropowe-w ramach procedury ratowania życia. Wsparciem służy Centrum e-Zdrowia, które wyjaśnia na bieżąco jak wystawić receptę w systemie informatycznym - informuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na artykuł "rmf24.pl".
W przypadku hospicjów, lekarze zawsze mają możliwość korzystania z opcji wystawienia recepty na cito-także na leki psychotropowe-w ramach procedury ratowania życia. Wsparciem służy @CentrumeZdrowia, które wyjaśnia na bieżąco jak wystawić receptę w systemie informatycznym https://t.co/VyUsw9kNcw — Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 3, 2023
Naczelna Rada Lekarska tylko od środy dostała sygnały o 100 przypadkach problemów z wystawieniem recept na leki psychotropowe.
Źródło: rmf24.pl