Hamas mówi, że grupa bojowników jest "bliska" osiągniecia porozumienia o rozejmie z Izraelem

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Negocjatorzy pracują nad zawarciem porozumienia umożliwiającego uwolnienie około 240, głównie izraelskich zakładników, przechwyconych 7 października, kiedy Hamas przeprowadził atak na Izrael. Mediatorem jest Katar.

Ismail Haniyeh, najwyższy rangą przywódca polityczny Hamasu, powiedział, że porozumienie o rozejmie z Izraelem może być bliskie, budząc nadzieje zarówno na wstrzymanie izraelskiej ofensywy w Gazie, jak i uwolnienie przynajmniej części izraelskich zakładników przetrzymywanych przez bojowników.

Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie rozejmu - powiedział.

Szansa na uwolnienie kobiet i dzieci

Inny wyższy rangą przywódca polityczny Hamasu Izzat el Reshiq powiedział stacji Al Jazeera, że kontynuowanie rozmów ma na celu rozejm, który potrwa “kilka dni” i będzie obejmował ustalenia dotyczące napływu pomocy do Strefy Gazy oraz wymianę zakładników wziętych przez Hamas na więźniów w izraelskich więzieniach. 

Dodał, że umowa będzie obejmować uwolnienie izraelskich kobiet i dzieci z Gazy w zamian za palestyńskie kobiety i dzieci z “więzień okupacyjnych”. Szczegóły porozumienia mają zostać ogłoszone przez Katar.

Czytaj także: Emerytka zmuszona do wyprowadzki, aby osoby ubiegające się o azyl miały mieszkanie

Kruche porozumienie

Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy i izraelscy, a także premier Kataru sugerowali w ostatnich dniach, że porozumienie jest bliskie, chociaż obserwatorzy ostrzegali, że publiczne oświadczenia podczas takich negocjacji często wprowadzają w błąd, a każde potencjalne porozumienie może łatwo upaść.

Analitycy zwracają również uwagę, że jakiekolwiek porozumienie uzgodnione przez przywódców politycznych Hamasu za granicą musiałoby być do zaakceptowania przez przywódców politycznych i wojskowych w Strefie Gazy.

Również prezydent Joe Biden mówił w poniedziałek, że porozumienie ws. zawieszenia broni w Izraelu jest bliskie. 

Liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie. Szacuje się, że w wyniku eskalacji konfliktu zginęło już ponad 13 tysięcy Palestyńczyków.

Źródło: theguardian.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo