Gigant z Tajwanu postawi fabrykę w Niemczech. TSMC zaprasza inne kraje do szerszej współpracy. W tle unijny akt w sprawie chipów
TSMC to tajwański potentat w branży półprzewodników produkujący zaawansowane układy scalone zatwierdził plan budowy fabryki w Niemczech. Wartość inwestycji sięga około 10 miliardów euro. Fabryka ma zostać wybudowana w Dreźnie.
- Jeden z największych na świecie producentów półprzewodników tajwański TSMC ma otworzyć fabrykę w Dreźnie.
- Niemcy mają zainwestować około 10 mld euro z czego na początek sami Tajwańczycy wyłożą 3,5 mld euro.
- TSMC zaprasza również inne państwa europejskie do szerszej współpracy.
- Zobacz także: Apteki coraz trudniej dostępne. Wykluczenie dotyka mieszkańców wsi. Po przyjętych zmianach w Prawie Farmaceutycznych może nastąpić katastrofa
TSMC to tajwański potentat w branży półprzewodników produkujący zaawansowane układy scalone zatwierdził plan budowy fabryki w Niemczech. Wartość inwestycji sięga około 10 miliardów euro, czego 3,5 miliarda wyłoży strona tajwańska. Fabryka zostanie zbudowana w Dreźnie. TSMC to największy na świecie kontraktowy producent półprzewodników.
Tajwański producent chipów TSMC jest nakierowany na głębsze zaangażowanie w Europie, powiedział w środę minister gospodarki Tajwanu, mówiąc o zacieśnieniu współpracy wyspy z Unią Europejską.
Podobnie jak Tajwan i Stany Zjednoczone kontynuują zacieśnianie współpracy, jak inicjatywa handlowa XXI wieku i unikanie podwójnego opodatkowania, inwestycja TSMC w Europie z pewnością zacieśni stosunki dwustronne w przyszłości - powiedziała tajwańska minister gospodarki Wang Mei-hua.
TSMC zaprasza do współpracy inne kraje europejskie
Tajwańscy urzędnicy, wskazując, że inwestycje TSMC są decyzją poszczególnych firm, powiedzieli zarazem, że kraje europejskie powinny zacieśnić więzi z Tajwanem, jeśli chcą kontynuować współpracę w zakresie półprzewodników.
Agencja Reutersa pisze, że ekspansja zagraniczna TSMC, która obejmuje nowe fabryki w Stanach Zjednoczonych i Japonii, wywołała obawy na Tajwanie, gdzie produkcja półprzewodników jest podstawą gospodarki, o trendzie pożegnania z Tajwanem wśród firm chipowych.
Wang uspokaja jednak, że zarząd TSMC wielokrotnie powtarzał, że najbardziej zaawansowana produkcja i badania firmy będą nadal zlokalizowane na Tajwanie, ale większa produkcja chipów za granicą była częścią globalnego trendu zwiększania odporności łańcuchów dostaw.
Dzięki tej inwestycji TSMC kolejny globalny gracz w sektorze półprzewodników przybywa do Niemiec. To pokazuje, że Niemcy są atrakcyjną i konkurencyjną lokalizacją - powiedział w oświadczeniu minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.
Branżowy dziennik Handelsblatt informuje, że Berlin zgodził się przeznaczyć na budowę 5 miliardów euro z rządowego funduszu klimatycznego i transformacyjnego.
Unijny akt w sprawie chipów
Rywalizacja gospodarcza na polu półprzewodników zaostrza się nieustannie. Rada Europejska przyjęła w lipcu rozporządzenie określane jako akt w sprawie chipów.
Akt w sprawie czipów ma stworzyć warunki do rozwoju europejskiej bazy przemysłowej w dziedzinie półprzewodników, przyciągnąć inwestycje, promować badania naukowe i innowacje oraz przygotować Europę na wszelkie przyszłe kryzysy w zakresie dostaw czipów. Programu ma służyć uruchomieniu inwestycji publicznych i prywatnych w wysokości 43 mld EUR (3,3 mld EUR z budżetu UE), by podwoić udział UE w światowym rynku półprzewodników – z obecnych 10% do co najmniej 20% w 2030 r.
Obecnie Europa jest zbyt zależna od czipów produkowanych poza jej granicami. Potentatem na tym rynku jest Tajwan, ale produkcji urządzenia niezbędna jest kooperacja przedsiębiorstw z wielu krajów.
Akt w sprawie czipów ma zmniejszyć podatność UE na zagrożenia i uniezależnić ją od podmiotów zagranicznych. Ma także wzmocnić bazę przemysłową UE w zakresie czipów, zmaksymalizować przyszłe możliwości biznesowe i przyczynić się do powstania wysokiej jakości miejsc pracy.
Źródło: dorzeczy.pl