Wspieraj wolne media

Amerykańskim fizykom po raz kolejny udało się pozyskać energię z fuzji jądrowej. Kiedy dojdzie to przemysłowego wykorzystania tej interesującej technologii? Naukowcy tonują optymistyczne głosy

2
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

Amerykańscy naukowcy pracujący dla rządu po raz drugi uzyskali dodatni bilans energetyczny z reakcji fuzji. Wcześniej również z sukcesem, przeprowadzili go w grudniu zeszłego roku. Fuzja jądrowa może stać się głównym motorem napędowym dla pozbycia się tradycyjnych elektrowni na paliwa kopalne.

  • Amerykańscy naukowcy po raz drugi dokonali udanej fuzji jądrowej, która zakończyła się z dodatnim bilansem energetycznym.
  • Od początku lat 50-tych trwają badania w sprawie pozyskania skutecznej metody na wytwarzanie energii z niewyczerpalnego źródła.
  • Pomimo ostatnich sukcesów badacze tonują nastroje na temat szybkiego wykorzystania tej metody na skalę przemysłową.
  • Zobacz także: NASA przywraca łączność z sondą Voyager 2 - odległość 19 mld kilometrów

30 lipca amerykańscy naukowcy przeprowadzili kolejny udany test fuzji jądrowej w laboratorium federalnym Lawrence Livermore w Kaliforni. Badacze oficjalnie potwierdzili, że test zakończył się sukcesem, a także że trwa dalsza analiza zebranych danych.

Amerykański sukces to dowodów na to, że reakcja, która wygenerowała więcej energii niż zużyła nie była tylko przypadkiem i fuzja może być przeprowadzona jako zaplanowany proces.

Od lat 50. XX wieku trwała debata naukowa o tym, czy możliwy jest proces fuzji, który generuje więcej energii, niż jej zużywa do tego by mogło do niej dojść. Praca nad tą reakcją ma w końcu pozwolić stworzyć takie źródło energii, które będzie praktycznie niewyczerpane.

Podejmujemy kolejne próby, aby zbadać fuzję - podkreślili amerykańscy naukowcy.

Przygotowują obecnie opracowanie naukowe, które mają zamiar niebawem opublikować. 

Czytaj więcej: Doradca prezydenta Zełenskiego uznaje Polskę za najbliższego przyjaciela Ukrainy do końca wojny

Kiedy fuzja jądrowa zacznie być wykorzystywana w przemyśle?

Fuzja jądrowa jest możliwa dzięki podgrzaniu izotopów wodoru. Wówczas następuje reakcja, która emituje hel i bardzo duże ilości energii w postaci neutronów.

Wizja takiej metody pozyskiwania energii rozbudza umysły wielu badaczy oraz innych. Jednakże choć wielu naukowców nadal uważa, że do przemysłowego wykorzystywania fuzji jądrowej jeszcze daleka droga to już teraz widać efekty wieloletnich prac. Co najważniejsze, w odróżnieniu od obecnych reaktorów jądrowych, ta metoda nie generuje żadnych odpadów radioaktywnych, które należy zmagazynować w bezpiecznym miejscu. 

W teorii kilka ogniw wodorowych będzie mogło napędzać gospodarstwo domowe przez setki lat. 

 

Źródło: wnp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo