Geotermia mogłaby zaspokoić 1/4 rocznego zapotrzebowania na ciepło w Niemczech?
Geotermia to jedno z najlepszych odnawialnych źródeł energii, choć również bardzo wymagające pod względem wydobycia. - Berlin ogłosił zdecydowany plan rozwoju tej technologii, aby pozyskać z niej 10-krotnie więcej energii niż obecnie - podał serwis Energetyka24.com.
- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że celem na najbliższe lata jest wykorzystanie jak największej ilości energii geotermalnej do 2030 r.
- Jak podał Reuters, to Niemcy posiadają największe zasoby energii geotermalnej w Europie.
- Instytut Fraunhofera w 2022 r. przeprowadził badanie, z którego wynika, że energia geotermalna posiada potencjał, który może zaspokoić ponad jedną czwartą rocznego zapotrzebowania na ciepło w Niemczech.
- Zobacz także: Niemcy najbardziej rasistowskim krajem w UE. Szokujące badania
W ubiegłym tygodniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz udał się do Bawarii, tam odwiedził budowę elektrowni geotermalnej niedaleko miejscowości Geretsried. Stwierdził, że celem na najbliższe lata jest wykorzystanie jak największej ilości energii geotermalnej do 2030 r.
Aby tak się stało, zapowiedział budowę 12 kolejnych elektrowni geotermicznych. Łącznie w kraju ma ich powstać 54 - czytamy na portalu Energetyka24.com.
Niemcy posiadaczami największych zasobów energii geotermalnej
Jak podał Reuters, to Niemcy posiadają największe zasoby energii geotermalnej w Europie. W obliczu rosnących cen energii, wynikających między innymi z rezygnacji z energetyki jądrowej, zarówno rząd, jak i przedsiębiorcy są coraz bardziej zainteresowani tym źródłem energii jako potencjalnym rozwiązaniem poważnego kryzysu energetycznego.
Rząd niemiecki koncentruje się na rozbudowie głębokiej geotermii w celu zapewnienia neutralnego klimatycznie zaopatrzenia w ciepło do 2045 roku. Berlin chce wspierać rozwój głębokich źródeł ciepła za pomocą licznych środków. Według badań głęboka geotermia mogłaby przy mocy 70 GW wytworzyć w Niemczech około 300 terawatogodzin ciepła rocznie, co stanowiłoby ponad połowę przyszłego zapotrzebowania na ciepło wszystkich budynków - podał portal Deutsche Welle na początku tego roku.
Instytut Fraunhofera w 2022 r. przeprowadził badanie, z którego wynika, że energia geotermalna posiada potencjał, który może zaspokoić ponad jedną czwartą rocznego zapotrzebowania na ciepło w Niemczech. Wciąż jednak pozostaje otwarte pytanie o jej opłacalność jako źródła energii.
Geotermia w Toruniu
Portal Energetyka24.com podał, że “mimo przekazaniu ponad 800 milionów złotych na projekty odwiertów geotermalnych, przez cały ten czas zdołano ukończyć jedynie cztery z nich. Przykładem może ukończona w ubiegłym roku budowa ciepłowni Geotermia Toruń”.
Geotermia w Toruniu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, żeby nie powiedzieć, że w Europie, a może i na świecie. Jest innowacyjna, czyściutka. To odnawialne źródło energii, którego inni mogą zazdrościć - powiedział w kwietniu Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: radiomaryja.pl, dw.com, energetyka24.com