Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom: Więzienia powinny eliminować ryzyko złego traktowania osób transpłciowych
Osoby transpłciowe powinny być umieszczane w jednostkach odpowiadających płci, z którą się identyfikują - stwierdził Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT), który wydał konkretne wytyczne dotyczące zasad umieszczania osób transn w miejscach pozbawienia wolności.
- Komitet zwrócił uwagę, że “umieszczenie osoby transpłciowej w jednostce odmiennej niż właściwa w związku z identyfikacją płciową automatycznie zwiększa zagrożenie przemocą i nadużyciami”.
- Zdaniem CPT, administracja więzienna musi pozwolić osobom transpłciowym na noszenie odzieży odpowiadającej ich identyfikacji i zwracać się do nich wskazanym imieniem i zaimkami, niezależnie od danych wskazanych w dokumentach.
- Na administracji penitencjarnej powinien spoczywać m.in. obowiązek zapewnienia dostępu do medycznej tranzycji (w takim zakresie, w jakim chce tego sama osoba transpłciowa) i prawnego uzgodnienia płci.
- Zobacz także: Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę. Chodzi o pakiet dotyczący unijnego rynku gazu i wodoru. Od 2050 roku nastąpi radykalna dekarbonizacja
CPT odwiedza więzienia, ośrodki poprawcze dla nieletnich oraz komisariaty policji w państwach będących stronami Europejskiej Konwencji o Zapobieganiu Torturom, aby ocenić, w jaki sposób osoby pozbawione wolności są traktowane.
Osoby transpłciowe w więzieniach
Raport za 2023 r. ma taką samą treść jak sprawozdania z ubiegłych lat, z tą różnicą, że zawiera specjalny rozdział poświęcony traktowaniu więźniów transpłciowych.
CPT stwierdził, że zaobserwował “bardzo rozbieżne” podejścia do umieszczania więźniów transpłciowych na monitorowanym przez siebie terytorium.
Komitet uważa, że jeśli dana osoba w trakcie procedury przyjęcia do zakładu karnego zidentyfikuje się jako osoba transpłciowa, powinno to samo w sobie wystarczyć, aby zakład karny traktował tę osobę jako osobę transpłciową we wszystkich decyzjach podejmowanych w jej sprawie, w tym w decyzjach o umieszczeniu w więzieniu - czytamy w raporcie.
Wezwanie to stoi w sprzeczności z praktyką panującą w m.in. w Anglii, gdzie zdecydowana większość transpłciowych kobiet przetrzymywana jest w więzieniach dla mężczyzn, a wszyscy transpłciowi mężczyźni przebywają w więzieniach dla kobiet.
Narażeni na złe traktowanie i tortury
Komitet zwrócił uwagę, że “umieszczenie osoby transpłciowej w jednostce odmiennej niż właściwa w związku z identyfikacją płciową automatycznie zwiększa zagrożenie przemocą i nadużyciami”.
Osoby transpłciowe przebywające w areszcie mogą znajdować się w sytuacji bezbronności i zwiększonego ryzyka zastraszenia oraz molestowania. Niepokojący jest fakt, że kilka państw w dalszym ciągu zaprzecza istnieniu osób transpłciowych i nie przewiduje żadnych szczególnych przepisów dotyczących ich traktowania w więzieniu, co może narazić je na złe traktowanie. Rządy powinny wprowadzić zabezpieczenia chroniące osoby transpłciowe, które przebywają w aresztach oraz zapewnić, że będą one traktowane z godnością i troską - powiedział przewodniczący CPT, Alan Mitchell.
Czytaj także: Kwaśniewski o tranzycji u dzieci: Kłamstwa lobby gender wychodzą na jaw
Dostęp do tranzycji
Zdaniem CPT, administracja więzienna musi pozwolić osobom transpłciowym na noszenie odzieży odpowiadającej ich identyfikacji i zwracać się do nich wskazanym imieniem i zaimkami, niezależnie od danych wskazanych w dokumentach.
Na administracji penitencjarnej powinien spoczywać m.in. obowiązek zapewnienia dostępu do medycznej tranzycji (w takim zakresie, w jakim chce tego sama osoba transpłciowa) i prawnego uzgodnienia płci.
Raport CPT za rok 2023 zwraca również uwagę na problemy związane z przeludnieniem w systemach więziennictwa wielu krajów i mówi o obawach w związku ze złym traktowaniem migrantów.
Źródło: georgiatoday.g, insidetime.org, prawo.pl