Wspieraj wolne media

Rekordowe dostawy gazu do portu w Świnoujściu? Orlen podał dane za 2023 rok. "Za nami pierwszy pełny rok niezależności Polski"

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

Orlen poinformował, że w zeszłym roku przyjęto w nim 62 ładunki ze skroplonym gazem. To o cztery więcej niż rok wcześniej. W 2022 r. dostaw było 58, o łącznym wolumenie 4,4 mln ton. Najwięcej metanowców przybyło ze Stanów Zjednoczonych.

Orlen, który zarządza działaniem Terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie operatorem jest Gaz-System poinformował, że w zeszłym roku przyjęto w nim 62 ładunki ze skroplonym gazem. To o cztery więcej niż rok wcześniej. W komunikacie podkreślono, że dzięki temu wykorzystano pełnię zarezerwowanej przepustowości.

Aż 62 ładunki ze skroplonym gazem ziemnym Grupa ORLEN odebrała w 2023 roku w Terminal LNG w Świnoujściu. Łączny wolumen tych dostaw wyniósł ok. 4,66 mln ton LNG. Oznacza to pełne wykorzystanie przez Grupę zarezerwowanej przepustowości polskiego gazoportu - czytamy w komunikacie prasowym Grupy Orlen.

W 2022 r. dostaw było 58, o łącznym wolumenie 4,4 mln ton, a w 2021 roku do terminala w Świnoujściu zawinęło 35 metanowców.

Czytaj więcej: Fałszywy kurs złotego pokazany przez Google, a dwie gazety zachwalają wprowadzenie euro w Polsce

Skąd pochodzi ściągany do Polski gaz?

Według informacji Orlenu w ubiegłym roku 41 ładunków skroplonego gazu, przypłynęło ze Stanów Zjednoczonych. Były to dostawy między innymi w ramach kontraktów długoterminowych. 19 transportów przypłynęło z Kataru. Do gazoportu przypłynęło też po jednym transporcie z takich kierunków jak: Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa.

Za nami pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. LNG potwierdziło w nim swoją rolę jednego z filarów systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rekordowa liczba odebranych przez Grupę ORLEN ładunków skroplonego gazu ziemnego to wynik inwestycji, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Budowa własnej floty gazowców czy rezerwacja pełnych mocy regazyfikacyjnych w nowym, pływającym terminalu w Zatoce Gdańskiej, to gwarancja stabilnych dostaw do polskich odbiorców oraz istotne wzmocnienie pozycji Grupy w regionie- oświadczył prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo