Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Czy obowiązuje w tym dniu post? Sprawdź
Wielki Czwartek jest początkiem Triduum Paschalnego. Kościół sprawuje w tym dniu tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej. Trzeba iść wtedy do kościoła?
- Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch nierozdzielnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.
- W ten dzień Kościół sprawuje wieczorem, tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej.
- W Wielki Czwartek nie ma obowiązku rezygnacji z potraw mięsnych.
Celem Wielkiego Tygodnia jest duchowe przygotowanie do Wielkanocy. W trakcie jego trwania wspominamy ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa. Najważniejszą częścią Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne.
Jego początek ma miejsce w Wielki Czwartek, to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch nierozdzielnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. W ten dzień Kościół sprawuje wieczorem, tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna obchody Świętego Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa - Triduum Paschalnego.
Msza Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej jest bardzo uroczysta. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. W liturgii podczas śpiewu hymnu “Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony. Po homilii w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd umywania nóg. Po Mszy świętej rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Czytaj także: Niezwykle ważny czas. Symbolika poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej w Wielki Czwartek. Tak samo jest w przypadku pozostałych dni Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Świętem nakazanym jest dopiero Niedziela Wielkanocna.
Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post?
W Wielki Czwartek nie ma obowiązku rezygnacji z potraw mięsnych. Wielu księży zachęca jednak do praktykowania postu w tym dniu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych w każdy piątek. Dwa razy w roku katolicy powinni również zachować post ścisły, czyli ograniczyć liczbę spożywanych posiłków do trzech.
Co się dzieje w Wielkim Tygodniu?
Spójrz na plan poniżej i przejdźmy razem ten najważniejszy szlak naszej wiary... 👇🏻 pic.twitter.com/3OUODwqaNS — EWTN Polska (@EWTNPL) April 10, 2022
Źródło: misericors.org, msze.info, twitter