Niezwykle ważny czas. Symbolika poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia
Wielki Tydzień rozpoczyna się 7 dni przed Niedzielą Wielkanocną. To szczególny czas dla każdego chrześcijanina przygotowującego się do świąt Wielkanocy.
- W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum, dzwony są zastępowane przez kołatki. W tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę Chrystusa.
- Wielki Piątek jest dniem największej żałoby. Na ołtarzu nie ma kwiatów i świec, tabernakulum jest puste. W kościołach nie odprawia się liturgii, wierni mogą natomiast uczestniczyć w Drodze Krzyżowej.
- Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. W tym dniu Kościół rozważa mękę Chrystusa, trwając nad jego grobem.
Wielki Tydzień, który rozpoczął się 2 kwietnia w Niedzielę Palmową, jest ostatnim tygodniem przed Wielkanocą, a jego najważniejszą część stanowi tzw. Triduum Sacrum (Święte Trzy Dni). Okres oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie zakończy Wielka Sobota, która w tym roku wypada 8 kwietnia.
W rozpoczynającą Wielki Tydzień Niedzielę Palmową wierni udają się do kościołów wraz z palmami, które symbolizują odrodzenie, zwycięstwo życia nad śmiercią oraz nadzieję.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to dni, które upamiętniają nauki głoszone przez Jezusa w Jerozolimie, to również czas poświęcony pojednaniu. W dawnej tradycji, w tym okresie porządkowano też domy.
Triduum Paschalne to ważny czas
W tradycji katolickiej w Wielką Środę gasi się świece na ołtarzu, kościół staje się domem żałoby. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum, dzwony są zastępowane przez kołatki. W tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę Chrystusa.
Wielki Piątek jest dniem największej żałoby. Na ołtarzu nie ma kwiatów i świec, tabernakulum jest puste. W kościołach nie odprawia się liturgii, wierni mogą natomiast uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.
Wielki Piątek jest również dniem, w którym obowiązuje post ścisły, należy ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech oraz zachować wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Święcenie pokarmów na Wielkanoc
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. W tym dniu Kościół rozważa mękę Chrystusa, trwając nad jego grobem. Przez cały dzień w kościołach trwa również święcenie pokarmów.
Do wielkanocnego koszyczka wkładamy m.in. baranka, chleb, sól, pieprz, jajka, wędlinę, chrzan. Święconka jest symbolem Zmartwychwstania i Życia, zbawienia, które dokonuje się za pomocą ofiary Jezusa na krzyżu. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu.
Źródło: wiadomosci.wp.pl, kresy.pl