Rozpoczął się Wielki Tydzień. Sprawdź, kiedy można jeść mięso
Celem Wielkiego Tygodnia jest duchowe przygotowanie do Wielkanocy. W trakcie jego trwania wspominamy ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa. Czy powinniśmy w tym czasie zachować post?
- Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych w każdy piątek. Dwa razy w roku katolicy powinni również zachować post ścisły.
- Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek, kiedy wspominana jest droga krzyżowa, męka oraz śmierć Jezusa.
- Post w Wielką Sobotę ze względu na tradycję jest zalecany.
Wielki Tydzień, który rozpoczął się 2 kwietnia, jest ostatnim tygodniem przed Wielkanocą, a jego najważniejszą część stanowi tzw. Triduum Sacrum (Święte Trzy Dni), które tworzy zespół obrzędów i nabożeństwa odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
W Wielki Tydzień obowiązuje post?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych w każdy piątek. Dwa razy w roku katolicy powinni również zachować post ścisły, czyli ograniczyć liczbę spożywanych posiłków do trzech.
Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - wskazuje kanon 1251.
Ścisły post obowiązuje więc w Wielki Piątek, kiedy wspominana jest droga krzyżowa, męka oraz śmierć Jezusa.
Post w Wielką Sobotę?
Dawne przepisy Prawa Kanonicznego nakazywały post również w Wielką Sobotę, aż do powrotu z kościoła ze święconką. Obecnie, te zapisy nie obowiązują, więc w dzień poprzedzający Wielkanoc można jeść mięso. Post w Wielką Sobotę ze względu na tradycję jest jednak zalecany.
Kogo obowiązuje post ścisły?
Post ścisły w Wielki Piątek jest nakazany wyłącznie dla osób pełnoletnich, aż do rozpoczęcia przez nich 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje natomiast od 14. roku życia.
Źródło: wiadomosci.wp.pl