Czy izby lekarskie działają zgodnie z polską konstytucją? Suwerenna Polska zaapelowała do Prokuratora Generalnego. Politycy wskazują na wiele problemów ze służbą zdrowia
Poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska zorganizowała w sejmie konferencję prasową w sprawie aktualnych przepisów dotyczących izb lekarskich. Zaapelowała ona do Prokuratora Generalnego o złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
- Poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska zaapelowała do Prokuratora Generalnego w sprawie izb lekarskich.
- Miałby on złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego w kwestii zbadania przepisów dotyczących polskiej służby zdrowia.
- Polityk zarzuca izbom lekarskich naginanie prawa, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa.
- Zobacz także: Kolejny polityczny wyrok sędzi Drewin? Znani dziennikarze muszą zapłacić grzywnę. Lewicowa aktywistka zadowolona z wyroku: "Spodziewam się kasacji. Ale dziś się cieszę"
Poseł Suwerennej Polski Anna Maria Siarkowska poinformowała w czwartek na konferencji prasowej, że złożony został wniosek do Prokuratora Generalnego. Ma on się zająć złożeniem skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania przepisów dotyczących izb lekarskich.
Dzisiaj, w imieniu całego Zespołu Parlamentarnego ds. funkcjonowania izb lekarskich, chcieliśmy złożyć wniosek do Prokuratora Generalnego o to, aby wystąpił ze skargą konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie tych przepisów, które dzisiaj regulują funkcjonowanie izb lekarskich - zakomunikowała poseł Suwerennej Polski.
Wniosek do PG o złożenie skargi konstytucyjnej ws. zbadania przepisów dot. izb lekarskich. https://t.co/T7wbheViPA — Suwerenna Polska (@Suwerenna_POL) May 25, 2023
Czytaj więcej: Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. procesu brzeskiego. Wincenty Witos uniewinniony
Represyjne przepisy w polskiej służbie zdrowia
Zdaniem polityk Suwerennej Polski, zasadniczym problemem jest obligatoryjna przynależność do izb lekarskich oraz represyjne przepisy określające ich działalność. Wskazał m.in. na ich uznaniowość.
Przepisy, które dziś funkcjonują i regulują działalność izb lekarskich, są bardzo represyjne, m.in. funkcjonuje artykuł kodeksu etyki lekarskiej, który pozwala na karanie lekarzy za tzw. postawy antyzdrowotne. Skutkiem tego jest bardzo duża uznaniowość po stronie izb lekarskich co do tego, czym są takie postawy antyzdrowotne. Mogą to być już nie tylko opinie wydawane przez lekarzy na temat np. procedur stosowanych w sytuacjach zagrożenia epidemicznego, ale również o postawach antyzdrowotnych możemy powiedzieć, kiedy lekarz pali papierosy, nadużywa alkoholu czy jedzenia - wskazała Anna Maria Siarkowska.
Suwerenna Polska podkreśla, że izby lekarskie mają bowiem prawo odbierać prawo do wykonywania zawodu lekarzom, a odwołanie od tej decyzji leży dopiero w gestii na poziomie Sądu Najwyższego.
Prokuratura również dostrzega problem, dlatego – na wniosek lekarzy, którzy dzisiaj sądzeni są w pokazowych procesach, przed sądami lekarskimi, przez swoich kolegów – objęła te postępowania swoim nadzorem - podkreśliła Siarkowska.
Źródło: radiomaryja.pl