Wspieraj wolne media

Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. procesu brzeskiego. Wincenty Witos uniewinniony

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Władysław Kosiniak-Kamysz

Sąd Najwyższy po 90 latach uniewinnił Wincentego Witosa i 9 innych dawnych liderów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polskiej Partii Socjalistycznej.

Historyczna chwila! Po 91 latach sprawiedliwości stało się zadość! Wincenty Witos i wszyscy skazani w procesie brzeskim NIEWINNI! Dziękuję Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich za podjęcie wniosku z inicjatywy PSL - napisał w mediach społecznościowych szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

“Hańba sądu brzeskiego została zmazana. Dotrzymaliśmy słowa”, dodał.

O tym, że wyrok skazujący w procesie brzeskim został uchylony, poinformował również na Twitterze były rzecznik praw obywatelskich, profesor Uniwersytetu SWPS Adam Bodnar, który wniósł kasację w sprawie w 2020 r. 

Czytaj także: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zabrał głos w sprawie Wołynia: Wspólnie odnajdziemy prawdę

Proces brzeski

W przedwojennym politycznym “procesie brzeskim” skazano przywódców opozycyjnego Centrolewu, w tym historycznego przywódcę PSL Wincentego Witosa. 

W październiku 1931 r. Witos zasiadł na ławie oskarżonych w procesie toczącym się przed Sądem Okręgowym w Warszawie, oskarżony razem z innymi działaczami opozycji o planowanie zamachu stanu. 

Na ławie oskarżonych znalazło się sześciu członków PPS: Herman Lieberman, Norbert Barlicki, Adam Pragier, Stanisław Dubois, Adam Ciołkosz i Mieczysław Mastek oraz pięciu ludowców: Wincenty Witos, Władysław Kiernik, Kazimierz Bagiński, Józef Putek i Adolf Sawicki.

Zostali oni oskarżeni o planowanie zamachu stanu i dostali wyroki od 1,5 do 3 lat więzienia. Wyrok był zasądzony pod wyraźną polityczną presją. Po zasądzeniu wyroku, władza wyraźnie “odpuściła” liderom Centrolewu. Pięciu z nich pozwolono udać się na emigrację, a tym, co zostali w więzieniu skrócono wyroki. Piłsudski nie wahał się deptać prawa w dążeniu do celu, lecz nie “niszczył” swoich politycznych przeciwników.

Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu - antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły m.in. Polska Partia Socjalistyczna czy Polskie Stronnictwo Ludowe “Wyzwolenie”.

Źródło: twitter, muzhp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo