Apel do posłów ws. pigułki "dzień po". "Promuje niewłaściwe postawy oraz ogranicza prawa rodziców"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Grzegorz Michałowsk

Fundacja Grupa Proelio wzywa posłów, aby odrzucili rządowy projekt ustawy ułatwiający dostęp do pigułek “dzień po”.

  • Nowy rząd chce przywrócenia tzw. antykoncepcji awaryjnej. Donald Tusk poinformował, że pigułka “dzień po” będzie dostępna bez recepty, dla osób od 15 roku życia.
  • Obrońcy życia: Pigułka Ella One, którą rząd chce udostępnić, choć opisywana jako antykoncepcja awaryjna, może powodować śmierć dziecka poczętego w pierwszych dniach życia poprzez uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w macicy.
  • Dodatkowo ułatwienie nastolatkom uzyskania dostępu do antykoncepcji bez wiedzy i zgody swoich rodziców, stanowić będzie dla nich zachętę do podejmowania aktywności seksualnej.
  • Zobacz także: Aborcja zostanie zdekryminalizowana? Minister Kotula przedstawiła mroczny plan rządu. Lekarze bez przeszkód będą mogli zabijać dzieci

Koalicja Obywatelska złożyła w ubiegłym tygodniu projekt ustawy umożliwiającej zabicie dziecka w łonie matki do 12. tygodnia. Nowy rząd chce również przywrócenia tzw. antykoncepcji awaryjnej. Donald Tusk poinformował, że pigułka “dzień po” będzie dostępna bez recepty, dla osób od 15 roku życia.   

Pigułka Ella One, którą rząd chce udostępnić, choć opisywana jako antykoncepcja awaryjna, może powodować śmierć dziecka poczętego w pierwszych dniach życia poprzez uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w macicy. Jako taka w ogóle nie powinna być dostępna albo przynajmniej dostęp do niej powinien być ograniczony, tak jak było do tej pory. Skandalem jest też umożliwianie 15-latkom korzystania z tego specyfiku bez konsultacji z lekarzem i bez wiedzy rodziców. Jest to niebezpieczne dla ich zdrowia, promuje niewłaściwe postawy oraz ogranicza prawa rodziców - czytamy w petycji Grupy Proelio.

Petycja do rządu ws. pigułki "dzień po"

Obrońcy życia przypomnieli, że do 18. roku życia lekarz musi każdorazowo uzyskać zgodę na badanie i leczenie od rodzica, a nastolatki nie mogą same się wybrać na wizytę do lekarza. Przyzwolenie na przyjmowanie przez tak młode osoby silnego leku hormonalnego bez wiedzy i zgody rodziców stoi z tym rażąco w sprzeczności.

Zwracamy też uwagę na to, że choć prawo dopuszcza współżycie seksualne młodzieży po 15 roku życia, nie znaczy to że jest ono czymś dobrym. Ułatwienie nastolatkom uzyskania dostępu do antykoncepcji bez wiedzy i zgody swoich rodziców, stanowić będzie dla nich zachętę do podejmowania aktywności seksualnej. Pigułka Ella One może zapobiec poczęciu lub rozwojowi dziecka ale nie zapobiegnie szeregowi innych negatywnych skutków przedwczesnego podejmowania współżycia seksualnego - piszą autorzy petycji.

Petycję można podpisać tutaj.

W polskiej ulotce informacja przemilczana

Prezes Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polskich Małgorzata Prusak w rozmowie z portalem Opoka.org powiedziała, że w amerykańskiej ulotce ellaOne jest informacja, że tabletka ma działanie wczesnoporonne. W polskiej ulotce takiej wzmianki nie ma, ta kwestia jest przemilczana.

Substancją czynną w pigułce “dzień po” ellaOne, określanej jako środek “antykoncepcji awaryjnej” jest uliprystal. W dokumentacji, którą znaleźć możemy na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków, możemy przeczytać, że zawierające tę substancje środki powodują: “blokowanie receptorów progesteronowych, hamowanie lub opóźnienie owulacji, zmiany w endometrium mogące wpływać na upośledzenie procesu implantacji embrionu”.

W ulotne polskiej dołączanej do tych tabletek, a także w mediach, podawana jest tylko informacja o tym, że preparat działa poprzez opóźnienie owulacji. Nie wspomina się przy tym o sposobie działania pigułki w przypadku przyjęcia go w dniu owulacji oraz dniu następnym, a także o ewentualnym poczęciu dziecka (w okresie pomiędzy zapłodnieniem a rozpoczęciem procesu implantacji).

Pomimo nazwy, pigułkę “dzień po” przyjmuje się w ciągu pierwszych pięciu dni po stosunku płciowym, czyli nawet pięć dni od zapłodnienia. Środek jest skuteczny również wtedy, co oznacza, że ma jeszcze inne działanie, niż tylko zatrzymywanie owulacji.

Źródło: proelio.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo