Co przyniósł szczyt Unii Europejskiej i Chin? Polska beneficjentem poprawy obustronnych stosunków. Pekin zdecydował się na otwarcie swoich granic dla podróżnych
Po czwartkowym szczycie Unii Europejskiej i Chin, władze w Pekinie podjęły pierwsze kroki w celu normalizacji stosunków z Europą. Rząd Xi Jinpinga zdecydował się na tymczasowe obniżenie o 25 proc. opłat wizowych dla podróżnych. Jednym z beneficjentów tego programu jest Polska.
- Po czwartkowym szczycie Unii Europejskiej i Chin są pierwsze pozytywne decyzje rządu w Pekinie.
- Chińskie władze podjęły decyzję o obniżce opłat wizowych dla kilku krajów w tym Polski.
- Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin zapewnił, że polityka ruchu bezwizowego przyniosła wyraźne efekty.
- Zobacz także: Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie
Po czwartkowym szczycie Unii Europejskiej i Chin, władze w Pekinie podjęły pierwsze kroki w celu normalizacji stosunków z Europą. Rząd Xi Jinpinga zdecydował się na tymczasowe obniżenie o 25 proc. opłat wizowych dla podróżnych z takich krajów jak Polska, Japonia, Meksyk, Wietnam i Filipiny. Warto podkreślić, że o kolejna decyzja Pekinu na rzecz przyciągnięcia turystów z zagranicy po zniesieniu w listopadzie obowiązku wizowego dla obywateli kilku innych państw.
Jak poinformowała chińska ambasada w Polsce na swojej stronie internetowej, w celu usprawnienia przepływu osób pomiędzy Chinami i zagranicą, w okresie od 11 grudnia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obniżone opłaty wizowe dla obywateli krajów strefy Schengen będą stanowić równowartość 195 zł.
Pod koniec listopada strona chińska zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Włoch, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, a także Malezji. Pilotażowy program, który umożliwia 15-dniowy pobyt w celach biznesowych, turystycznych oraz rodzinnych, wszedł w życie 1 grudnia tego roku i będzie obowiązywał do 30 listopada 2024 roku.
Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin zapewnił, że polityka ruchu bezwizowego przyniosła wyraźne efekty, ułatwiając podróżnym wiele elementów. Chińskie media informowały, że już pierwszego dnia z tej możliwości skorzystało 2029 osób.
Szczyt przedstawicieli Unii Europejskiej i Chin
Pierwszy raz od czterech lat w Pekinie zostało zorganizowane spotkanie szefowej Komisji Europejskiej Ursuly von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z Prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Chiński przywódca wskazał na ważny aspekt międzynarodowej współpracy, aby móc wspólnie odpowiadać na globalne wyzwania. Przestrzegał również Unię Europejską przed rywalizacją z Pekinem, jednakże podkreślił, że Chiny chcą, aby UE stała się ich kluczowym partnerem gospodarczym, jak również w zakresie współpracy technologicznej.
Chiny i UE nie powinny postrzegać się wzajemnie jako rywale pomimo różnych systemów, nie powinny też ograniczać współpracy ze względu na konkurencję i nie powinny doprowadzać do konfrontacji z powodu dzielących ich różnic - podkreślił Prezydent Chin Xi Jinping.
W ten sposób odniósł się do ostatniej wypowiedzi von der Leyen na temat dysproporcji w relacjach chińsko-unijnych, wskazując że Bruksela będzie bronić swojej gospodarki.
Źródło: radiomaryja.pl