Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc.
- RPP ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
- Analitycy PKO Banku Polskiego stwierdzili, że "dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu".
- Kominikat Rady: Następuje dalszy spadek inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki, przy czym w wielu krajach roczna dynamika cen jest nadal podwyższona.
- Zobacz także: Poseł Konfederacji domaga się od Koalicji Obywatelskiej wyjaśnień w sprawie ustawy wiatrakowej. Ryszard Wilk z mocnym wystąpieniem. "Proszę Budkę, aby powiedział Polakom, skąd przyniósł tę ustawę"
5 i 6 grudnia odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej - ustalono stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
RPP nie zaskoczyła i pozostawiła stopy bez zmian (referencyjna 5,75%). Naszym zdaniem w okresie zimowym stopy pozostaną zahibernowane, ewentualne przebudzenie będzie możliwe w marcu. pic.twitter.com/0SC0HMev7h
— PKO Research (@PKO_Research) December 6, 2023
Czytaj także: Rzecznik MŚP chce ograniczenia cen energii dla firm w 2024 r. "Polskim firmom może grozić bankructwo"
Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów
Analitycy PKO Banku Polskiego stwierdzili, że “dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji”.
Następuje dalszy spadek inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki, przy czym w wielu krajach roczna dynamika cen jest nadal podwyższona. Wcześniejszy spadek cen surowców wraz z ustąpieniem napięć w globalnych łańcuchach dostaw ograniczają presję kosztową, co jest widoczne w spadku cen produkcji w wielu gospodarkach. Inflacja bazowa w większości gospodarek pozostaje podwyższona, choć stopniowo obniża się - czytamy w komunikacie RPP.
Źródło: nbp.pl, x.com