Wspieraj wolne media

Co dalej z reparacjami wojennymi od Niemiec? "Nie jest do końca znane stanowisko wszystkich formacji"

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Udało się osiągnąć bardzo wiele. Temat jest znany na świecie, również w organizacjach międzynarodowych i dzisiaj tak naprawdę potrzebne jest postawienie kropki nad i - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych.

  • Uchwała z 14 września ubiegłego roku obliguje każdy rząd do podejmowania tematu reparacji. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, jeśli chodzi o dalszą pracę.
  • Mularczyk: Dzisiaj sytuacja się trochę komplikuje, bo w tej sprawie nie jest do końca znane stanowisko wszystkich formacji, które weszły do parlamentu.
  • Pomocny ma się okazać również międzynarodowy mechanizm rozwiązywania historycznych sporów dotyczących odszkodowań wojennych.
  • Zobacz także: Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność ws. zmian w traktatach unijnych: UE zmierza do pozbawienia państw suwerenności

Portal RadioMaryja.pl zwrócił uwagę, że kwestia reparacji wojennych za straty wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej był mocno nadzorowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wysyłane zostały noty dyplomatyczne, a sprawa wciąż jest otwarta.

Mularczyk: Sytuacja się trochę komplikuje

Przypomnijmy, że uchwała z 14 września ubiegłego roku obliguje każdy rząd do podejmowania tematu reparacji. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, jeśli chodzi o dalszą pracę.

Dzisiaj sytuacja się trochę komplikuje, bo w tej sprawie nie jest do końca znane stanowisko wszystkich formacji, które weszły do parlamentu - stwierdził wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Pomocny ma się okazać również międzynarodowy mechanizm rozwiązywania historycznych sporów dotyczących odszkodowań wojennych. Dokument powstał z inicjatywy Polski, a obecnie jest w fazie prac w komisji prawnej Rady Europy - podał portal.

W uchwale z 14 września Sejm RP “wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

Czytaj także: J. J. Kasprzyk: Niemcy nie zapłaciły nam żadnych reparacji. Dobrze się dzieje, że stawiamy tę sprawę w relacjach międzynarodowych

RozliczaMy Niemców

Inicjatywa obywatelska RozliczaMy Niemców jest wsparciem dla działań polskiego rządu w egzekucji długu, od którego Niemcy uciekają prawie 80 lat.

W myśl projektu każdy rząd musiałby co roku, 1 września składać raport w sprawie podejmowanych działań w celu uzyskania reparacji od Niemiec. Byłby również zobowiązany do przedstawienia przed Sejmem planów w tej sprawie na kolejny rok.

Wszelkie informacje na temat inicjatywy RozliczaMy Niemców można znaleźć na stronie reparacje.info.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo