Wspieraj wolne media

Chile. Zakończono blokady dróg do największych złóż litu na świecie. Obietnica wizyty prezydenta

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X/Consejo de Pueblos Atacameños

Demonstranci zgodzili się zakończyć protest, który blokował dostęp do solniska Salar de Atacama, gdzie znajdują się największe udokumentowane złoża litu na świecie. Decyzja jest związana z obietnicą wizyty prezydenta Chile Gabriela Boricia.

  • Rdzenne społeczności przez wiele dni blokowały drogi, uniemożliwiając pracownikom i transportom litu wjazd i wyjazd z zakładów wydobywających ten metal w południowej części solniska.
  • Demonstracje zostały wywołane umową podpisaną w zeszłym miesiącu pomiędzy SQM a państwową firmą miedziową Codelco, która według rdzennych przywódców odsunęła na bok społeczności lokalne, mimo niedawnej obietnicy rządu dotyczącej zorganizowania rozmów w celu omówienia wydobycia litu na pustyni Atakama.
  • Rada Ludów Atakamy: Prezydent Chile musi poznać Salar de Atacama, zanim skonkretyzuje politykę strategiczną.
  • Zobacz także: Eurowizja: Fińscy artyści chcą wykluczenia Izraela z rywalizacji. Chodzi o zbrodnie wojenne dokonywane w Strefie Gazy

Rdzenne społeczności przez wiele dni blokowały drogi, uniemożliwiając pracownikom i transportom litu wjazd i wyjazd z zakładów wydobywających ten metal w południowej części solniska. Surowiec wydobywają w tym miejscu chilijska firma SQM i amerykańska Albemarle. 

Demonstracje zostały wywołane umową podpisaną w zeszłym miesiącu pomiędzy SQM a państwową firmą miedziową Codelco, która według rdzennych przywódców odsunęła na bok społeczności lokalne, mimo niedawnej obietnicy rządu dotyczącej zorganizowania rozmów w celu omówienia wydobycia litu na pustyni Atakama.

Czytaj także: Czerwona kartka dla Scholza? Niezadowolenie z pracy rządu kanclerza nadal rośnie

Zakończenie protestu

Rada Ludów Atakamy w piątek w oświadczeniu udostępnionym na platformie X ogłosiła, że protestujący zakończą okupację, ponieważ ministerstwo górnictwa obiecało, że prezydent Borić złoży wizytę na tym obszarze. Nie podano, kiedy odbędzie się ta wizyta.

Prezydent Chile musi poznać Salar de Atacama, zanim skonkretyzuje politykę strategiczną - czytamy w komunikacie. 

Chile posiada globalnie największe rezerwy litu i jest obecnie drugim co do wielkości producentem tego surowca na świecie. Lit jest potrzebny do produkcji akumulatorów wykorzystywanych do zasilania rosnącej na świecie liczby pojazdów elektrycznych. Używany jest też m.in. do produkcji baterii do telefonów komórkowych i laptopów.

Metal ten zwany również “białym złotem”, zużywa jednak duże ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności.

Źródło: investing.com, rmf24.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo