Cement z Ukrainy zagrożeniem dla polskiej branży? Nie ponosi kosztów polityki klimatycznej UE

4
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/AA/ABACA

Media donoszą, że zagrożeniem dla przemysłu cementowego w Polsce jest import cementu spoza Unii Europejskiej. Krajem, który nie ponosi kosztów polityki klimatycznej UE jest m.in. Ukraina.

Jeszcze na początku lutego media informowały, że Komisja Europejska stwierdziła, że UE powinna wyznaczyć ogólnogospodarczy cel na rok 2040 polegający na redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Europejski System Handlu Emisjami (ETS) to jedno z najważniejszych narzędzi polityki klimatycznej w UE. 

Problem z emisją CO2

Tymczasem portal wnp.pl poinformował, że branża cementowa w Polsce ma problem z emisją CO2. Przemysł ten musi ponosić znaczne opłaty za emisję dwutlenku węgla w związku z ETS, podczas gdy do naszego kraju sprowadzany jest cement spoza Unii Europejskiej - z krajów, które nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej UE. Lawinowo ma rosnąć import cementu z Ukrainy, a to obniża konkurencyjność przemysłu cementowego w Polsce.

Rok 2023 przyniósł spadek sprzedaży cementu, powiedział Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC), w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce.

W 2023 r. produkcja cementu w Polsce wyniosła 16,6 mln ton, co oznacza spadek o 12 proc. wobec 2022 r. - dodał.

Czytaj także: Orlen planuje budowę stacji tankowania wodoru. 17 punktów w Polsce. Gdzie będą zlokalizowane?

Cement z Ukrainy zagrożeniem dla polskiej branży?

Janusz Miłuch, prezes Cement Ożarów i członek zarządu SPC zaznaczył z kolei, że rośnie import cementu z Ukrainy.

W 2021 r. wyniósł on 52 tys. ton, w 2022 r. - 101 tys. ton, a w 2023 r. wyniósł już ponad 340 tys. ton - powiedział.

Przypomniał, że w celu ochrony polskiego przemysłu cementowego przed nieuczciwą konkurencją w postaci importu spoza UE, kluczowe jest wprowadzenie skutecznych rozwiązań zaradczych w ramach mechanizmu CBAM (tzw. cło węglowe).

Funkcjonuje on dopiero od początku 2024 r., dlatego też istotne jest przeprowadzenie analizy zakresu i skuteczności jego wdrożenia w zakresie takich materiałów jak cement - zaznaczył.

“Na przestrzeni lat sektor znacznie ograniczył oddziaływanie na środowisko, w tym zredukował emisję CO2 o ponad 30 proc. w stosunku do 1990 r. Obecnie emisja przemysłu cementowego stanowi ok. 2,8 proc. całkowitej emisji CO2 w Polsce”, podał portal.

Źródło: wnp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo