Orlen planuje budowę stacji tankowania wodoru. 17 punktów w Polsce. Gdzie będą zlokalizowane?
17 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru chce zbudować Orlen. Mają być one dostępne w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie dotyczące realizacji projektu, na odpowiedzi czeka do 27 lutego.
- W dokumentacji Orlen napisał, że postępowanie dotyczy “analizy rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego w zakresie budowy ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru”.
- Koncern podkreślił, że “pozyskane dane zostaną wykorzystane do zbadania potencjału dostawców na rynku przedmiotowych usług”
- Dwie takie stacje wodorowe planowane są w województwie śląskim.
- Zobacz także: Dramatycznie niski poziom dzietności w Polsce. Lisicki i Cejrowski skomentowali dane Głównego Urzędu Statystycznego. "Więcej aborcji powoduje, że jest mniej dzieci"
W dokumentacji Orlen napisał, że postępowanie dotyczy “analizy rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego w zakresie budowy ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru”.
Koncern podkreślił, że “pozyskane dane zostaną wykorzystane do zbadania potencjału dostawców na rynku przedmiotowych usług”. Samo zapytanie ma na celu rozeznanie i zebranie informacji z rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego z podobnych inwestycji.
Gdzie zlokalizowane będą stacje tankowania wodoru?
Orlen podał, że planowane lokalizacje dla 17 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru to: Gdańsk - Port północny, Rzeszów, Częstochowa, Gliwice, Kraków, Lublin, Łąka, Poznań oraz Przeźmierowo, Szczecin i Wrocław - dwie placówki, a także Gdynia, Koszwały, Zielona Góra, Łódź i Płock.
Stacje dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych będą otwarte całodobowo przez siedem dni w tygodniu.
Inwestycja w wodór
Koncern zgodnie ze strategią wodorową do 2030 r. inwestuje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych, dzięki czemu prawie połowa wytwarzanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko i zeroemisyjna.
Były prezes koncernu Daniel Obajtek jeszcze w maju ubiegłego roku mówił, że Orlen zamierza “rozwijać zeroemisyjne źródła energii, czyli te zielone źródła”.
Źródło: pap.pl