Wspieraj wolne media

W Berlinie powstał mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Pierwsze miejsce w mieście, które publicznie czci pamięć o powstańcach

0
0
0
Powstańcy Warszawscy
Powstańcy Warszawscy / Fot. PAP/Reprodukcja zdjęcia Sylwestra Brauna

W berlińskiej dzielnicy Treptow-Köpenick można oglądać mural poświęcony… Powstaniu Warszawskiemu! Dzieło zostało stworzone przez młodzież z Polski i Niemiec.

Powstanie Warszawskie jest symbolem polskiego oporu przeciwko okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. W poniedziałek w obecności ambasadora RP w Berlinie Dariusza Pawłosia uroczyście odsłonięto mural upamiętniający to wystąpienie zbrojne. 

Dzieło powstało w ramach projektu “Beyond Walls - Bridging Histories” (“Za murami, historie łączą”) realizowanego przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie. Mural ma ponad 5 metrów wysokości i około 14,5 metra szerokości. Został zrealizowany przez młodzież polską i niemiecką pod kierownictwem artystów Marii Michoń i Dariusza Paczkowskiego.

Powstanie Warszawskie nieznane w Niemczech

Mamy 80. rocznicę powstania, a do tej pory w Berlinie nie ma żadnego znaku przypominającego Powstanie Warszawskie - powiedziała przewodnicząca Anita Baranowska-Koch.

Wyjaśniła, że Powstanie Warszawskie w realiach niemieckich, berlińskich jest nieznane i często mylone z Powstaniem w Getcie Warszawskim.

Dlatego postawiliśmy sobie za zadanie, żeby opowiedzieć o nim Niemcom. Wspominamy przeszłość dla przyszłości, to jest nasze dzisiejsze przesłanie - dodała.

Czytaj także: Przywódcy UE chcą wyjaśnień od Orbana. Na wniosek Polski

W Berlinie powstał mural upamiętniający Powstanie Warszawskie 

W Powstaniu Warszawskim od sierpnia do października 1944 roku polski ruch oporu przeciwstawił się niemieckim okupantom. Brutalne stłumienie powstania pochłonęło niezliczone ofiary wśród walczących oraz ludności cywilnej - podkreślają twórcy w opisie swego dzieła umieszczonym na muralu.

Burmistrz dzielnicy Treptow-Köpenick Oliver Igel powiedział podczas uroczystości, że mural jest ważnym symbolem polsko-niemieckiej historii i pojednania.

Mural można oglądać na budynku Groß-Berliner Damm 154. Na miejscu znajdują się dwie tablice informacyjne.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo