Wspieraj wolne media

Blisko 100 prób przekroczenia Bugu przez imigrantów. Cudzoziemcy wykorzystują pontony, a czasem bez pomocy łodzi. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało powstanie zapory elektronicznej

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/X/Straż Graniczna

Blisko 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez Bug zanotował od początku roku Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Cudzoziemcy najczęściej wykorzystują do tego pontony lub próbują pokonać rzekę wpław. Wzdłuż niej przy granicy z Białorusią ma powstać zapora elektroniczna.

  • Od początku 2023 roku granicę rzeczną na Bugu z Białorusią próbowało przekroczyć blisko 100 imigrantów.
  • Nadbużański Oddział Straży Granicznej podkreślił, że imigranci stosują pontony, a także próbują przepłynąć rzekę na własną rękę.
  • Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zapowiedział powstanie zapory elektronicznej.
  • Zobacz także: Rachoń przerwał konferencję Tuska. Doszło do przepychanek

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Dariusz Sienicki, poinformował, że od początku br. zanotowano 95 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski przez rzekę Bug.

Są to próby przepłynięcia rzeki granicznej przy wykorzystaniu np. łodzi pontonowej lub wpław. Najczęściej są to pojedyncze osoby bądź też kilkuosobowe grupy - wyjaśnił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zaznaczył, że czasami w trakcie takich zdarzeń funkcjonariusze obserwowali również obecność służb po stronie białoruskiej.

Najwięcej prób udaremniono na początku roku i wiosną. Działo się to przeważnie w nocy i nad ranem - przekazał kpt. Dariusz Sienicki.

Dodał, że wśród cudzoziemców byli głównie obywatele Afganistanu, Syrii, Jemenu, Egiptu, Tadżykistanu.

Osoby nielegalnie przekraczające granice najczęściej chcą dostać się do Niemiec lub innego kraju Europy Zachodniej. Nie są zainteresowanie pozostaniem w Polsce - dodał.

Czytaj więcej: Waszyngton. Aresztowany obrońca życia wskazuje, jaka jest odpowiedź na aborcyjny holocaust. "Modlę się za moich przyjaciół i obrońców życia, których niesprawiedliwy proces trwa w Waszyngtonie"

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, poinformował w sobotę w Terespolu o ogłoszeniu przez Straż Graniczną przetargu na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Do 22 września zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty. Według zapowiedzi przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie listopada, aby jeszcze w tym roku wyłoniony wykonawca mógł rozpocząć prace nad budową.

Zapora elektroniczna ma liczyć 172 kilometry; będzie to około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, czujniki ruchu, setki kilometrów kabli transmisyjnych. Minister zastrzegł, że na rzece Bug nie jest planowana zapora inżynieryjna, fizyczna.

Tak, aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki - podkreślił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Jego zdaniem zapora elektroniczna na Bugu w stu procentach umożliwi monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią.

Źródło: radiomaryja.pl, twitter.com, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo