Andrzej Duda z kilkudniową wizytą w Chinach. Podpisano istotne umowy gospodarcze. Umożliwią dwustronny rozwój relacji biznesowych
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ta pięciodniowa wizyta w Chinach składa się z komponentu handlowo-inwestycyjnego oraz komponentu bezpieczeństwa. Ponadto pomiędzy Polską, a Chinami doszło do zawarcia pięciu umów gospodarczych.
- W niedzielę Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Pekinu.
- Prezydent Duda został przyjęty przez Prezydenta Chin Xi Jinpinga z najwyższymi honorami i wielkim rozmachem.
- Pomiędzy Polską, a Chinami doszło do zawarcia pięciu ważnych umów gospodarczych.
- Zobacz także: Ordo Iuris oferuje pomoc dla kobiet w trudnej ciąży. Rząd Tuska woli karać szpitale. Bernaciński: "Ordo Iuris przypomina o alternatywnych formach pomocy dla kobiet"
W niedzielę Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Pekinu. To pierwsza oficjalna wizyta polskiego przywódcy od 2015 r. oraz druga od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Prezydent Duda w poniedziałek spotkał się najpierw z Premierem Chin Li Qiangiem. Podczas rozmowy wspomniał, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między naszymi państwami.
Polsko-chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Przez cały ten czas były bardzo dobre, niezależnie od wszystkich wydarzeń opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i uznaniu. Chciałbym, aby zawsze takie pozostawały - podkreślił Andrzej Duda.
Po rozmowie z chińskim szefem rządu nastąpiło oficjalne przywitanie polskiego przywódcę przez Prezydenta Chin Xi Jinpinga. Prezydent Duda został przyjęty z najwyższymi honorami i wielkim rozmachem.
Podczas spotkania w Wielkim Pałacu Ludowym, Prezydent Duda podziękował za zaproszenie. Wspomniał, że to dla niego ważna wizyta ze względu na upływającą w 2025 r. drugą kadencję.
Ogromnie dziękuję za zaproszenie do złożenia drugiej, oficjalnej wizyty w Chinach. Jest ona niezmiernie ważna z kilku przyczyn. W znaczeniu symbolicznym to ważne, jeśli chodzi o budowanie wzajemnych polsko-chińskich relacji, więzi międzyludzkich - powiedział Andrzej Duda.
Czytaj więcej: "Czekoladowe siostry" ekskomunikowane. Zakonnice nie uznawały postawień Soboru Watykańskiego II
Polsko-chińskie porozumienia handlowe
Podczas spotkania z chińskim przywódcą, Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ta pięciodniowa wizyta w Chinach składa się z komponentu handlowo-inwestycyjnego oraz komponentu bezpieczeństwa.
Wizyta w Chinach składa się z dwóch komponentów: handlowo-inwestycyjnego, w tym szerszego dostępu polskich produktów rolnych do drugiej największej gospodarki świata, oraz elementu bezpieczeństwa - podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
Wizyta Prezydenta @AndrzejDuda w Chinach składa się z dwóch komponentów: handlowo-inwestycyjnego, w tym szerszego dostępu polskich produktów rolnych do drugiej największej gospodarki świata, oraz elementu bezpieczeństwa.
💬 Mam nadzieję, że polsko-chińskie relacje będą budowane… pic.twitter.com/hbdUaukaR9 — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 24, 2024
Ponadto pomiędzy Polską, a Chinami doszło do zawarcia pięciu umów gospodarczych, w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu, w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin, a także w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego, w tym kluczowe dla polskiego eksportu drobiu. Porozumienie to zapobiega wykluczeniu całego eksportu w przypadku jednego ogniska ptasiej grypy HPAI.
W obecności Prezydenta Andrzeja Dudy i Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego - podaje Kancelaria Prezydenta.
W obecności Prezydenta @AndrzejDuda i Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu… pic.twitter.com/bESMqPaqns — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 24, 2024
Źródło: tvmn.pl, x.com, niezalezna.pl