Amerykański raport w sprawie wolności religijnej na świecie. Waszyngton podkreślił rolę Chin i Rosji w praktykowaniu opresji
W poniedziałek amerykański Departament Stanu opublikował Międzynarodowy Raport o Wolności Religijnej za rok 2022. Z krajów, w których dochodzi do jej naruszeń, dokument wyszczególnił m.in. Rosję i Chiny.
- Amerykanie opublikowali w poniedziałek swój Międzynarodowy Raport o Wolności Religijnej w roku 2022.
- Według dokumentu, wyliczono kilka krajów, gdzie trwają prześladowania ze względu na wiarę.
- W amerykańskim raporcie wyszczególniono szczególnie dwa kraje:Chiny i Rosję, gdzie dochodzi o naruszeń wolności roligijnej.
- Zobacz także: Przerażający raport dotyczący prawa aborcyjnego w Irlandii. Obrońcy życia muszą zmierzyć się z cenzurą. Cywilizacja śmierci pozbywa się każdego przeciwnika rozwoju ludzkości
W poniedziałek amerykański Departament Stanu opublikował Międzynarodowy Report o Wolności Religijnej za rok 2022. Z krajów, w których dochodzi do jej naruszeń, dokument wyszczególnił m.in. Rosję i Chiny.
Wypowiadając się na temat raportu, szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony Blinken przypomniał, że podpisując przed 25 laty Międzynarodową Ustawę o Wolności Religijnej prezydent Bill Clinton, ocenił ją jako fundament amerykańskich wierzeń.
Dało nam to szereg nowych narzędzi, aby umożliwić głos prześladowanym, wzmocnić pozycję adwokatów i promować wolność religijną na całym świecie - wskazał sekretarz stanu Antony Blinken.
Czytaj więcej: 366 lat temu prawosławni sadystycznie zamordowali świętego Andrzeja Bobolę za to, że był katolikiem
Prześladowanie chrześcijan na świecie
W dorocznym raporcie zarekomendowano status kraju specjalnej troski łącznie dla 17 krajów, w tym dla 5 nowych, co jest wymownym znakiem pogarszającej się sytuacji poszanowania wolności religijnej na świecie.
Jednym z krajów o dramatycznej sytuacji jest Afganistan. Talibowie zaprzeczają istnieniu mniejszości religijnych, takich jak chrześcijanie, czy muzułmanie z odłamów innych niż obowiązujący. Ludziom z tych grup za otwarte wyznanie wiary grozi śmierć. Dochodzi też do zamachów na tle religijnym. Przed rokiem bomba wybuchła w sufickiej świątyni w stolicy, zabijając 50 osób. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan. Jak wskazuje amerykański raport władze Afganistanu nie podejmą działań, by bronić przed atakami radykałów. Wprowadzają też rygorystyczne prawo szariatu, ograniczając m.in. wolności kobiet, w tym odmawiając im możliwości wykształcenia, a nawet samodzielnego przemieszczenia się.
W Indiach rząd wykorzystuje religię dla celów politycznych, naciskając, aby mieszkańcy przyjęli hinduizm. W konsekwencji jest prowadzona brutalna walka z licznymi mniejszościami. Władze inwigilują, nękają i zatrzymują dziennikarzy, prawników i działaczy angażujących się w obronę praw człowieka w tym wolności wyznania. Posuwają się także do otwartych ataków – w czerwcu lokalne władze w stanie Uttar Pradesh zniszczyły domy trzech muzułmańskich rodzin w odpowiedzi na protesty. Hinduscy nacjonaliści zrównali z ziemią centrum katolickie w pobliżu Manglore oraz ograbili i zniszczyli domy setki chrześcijan za to, że ci odmówili przejścia na hinduizm. Rządowej kampanii przeciwko mniejszościom towarzyszy także szerzenie mowy nienawiści, dezinformacji i podżegania do przemocy w mediach społecznościowych.
Źródło: radiomaryja.pl