Polska rozpycha się łokciami na światowym rynku kosmicznym. Agata Kołodziejczyk trzyma kciuki za Uznańskiego. "Poleci Sławosz, którego znam osobiście i bardzo, bardzo mu kibicuję"
W rozmowie z portalem "Salon24" dr Agata Kołodziejczyk, wyjaśniła na czym polega praca w jej firmie Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów. Skomentowała również między innymi drugi lot polskiego astronauty w przestrzeń kosmiczną. Jej zdaniem kandydat na podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną już jest powszechnie znany.
- W 2024 lub 2025 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się drugi w historii polski astronauta. Wcześniej tylko gen. Mirosław Hermaszewski przebywał w kosmosie na rosyjskiej stacji Mir.
- Była pracownica Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Agata Kołodziejczyk wyjaśniła na czym polega praca w jej firmie do szkolenia Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów.
- Powiedziała również, kto jej zdaniem zostanie drugim polskim astronautą w kosmosie i przeprowadzi badania zaproponowane przez polskich naukowców.
- Zobacz także: Amerykańska edukacja seksualna w pigułce. Szokujące wyznanie proaborcjonistów. "Chodziliśmy do szkół, by uczyć bezpiecznego seksu ze świadomością, że pewien procent dziewcząt później dokona aborcji"
Portal "Salon24" przeprowadził ciekawy wywiad z byłą pracownicą Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Agatą Kołodziejczyk. Przez kilka lat pozyskiwali wiedzę, aby potem założyć własną firmę do szkolenia astronautów.
Wraz z partnerem jesteśmy byłymi pracownikami Europejskiej Agencji Kosmicznej, pracowaliśmy tam na stażach naukowych i technicznych, a obecnie prowadzimy firmę Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów o nazwie Analog Astronaut Training Center. Jest to cały szereg szkoleń analogicznych do tych, które prawdziwi astronauci muszą realizować przed swoimi lotami w kosmos - powiedziała dr Agata Kołodziejczyk.
Szkolenia prowadzone są zarówno w terenie, w izolacji, a także przeprowadzane są testy kognitywne, które realizują między innymi astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przyszli astronauci szkoleni są również z nauk ścisłych jak matematyka. Realizowane są również testy pod kątem umiejętności przeprowadzania badań w różnych warunkach.
Oprócz tego uczymy uczestników naszych szkoleń obsługi specjalistycznych urządzeń, na przykład symulatora mikrograwitacji. Jest to taka specjalna wirówka, nazywamy ją Random Positioning Machine. W ramach tej pracy patrzymy, jak szybko osoba jest w stanie nauczyć się obsługiwać nowe instrumenty badawcze, czy jest w stanie realizować badania naukowe - wyjaśniła.
Czytaj więcej: Niebezpieczny challenge na TikToku. Dzieci bawią się w uciekanie z domu. Policja apeluje do rodziców o zachowanie większej czujności
Polski astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Warto dodać, że w przyszłym roku lub w 2025 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczna poleci kolejny polski astronauta. Oficjalnie jeszcze nie podano nazwiska, lecz prawdopodobnie poleci nasz jedyny do tej pory aktywny astronauta Sławosz Uznański. Takiego zdania jest również dr Kołodziejczyk.
Myślę, że już wiadomo, że polskim astronautą będzie Sławosz Uznański, który został wyselekcjonowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Nie ma lepszej osoby - przeszedł przez konkursowe sito, wybrano go spośród 22 523 kandydatów. A myślę, że nie jesteśmy w stanie stworzyć lepszego konkursu, niż Europejska Agencja Kosmiczna. Także jestem przekonana, że poleci Sławosz, którego znam osobiście i bardzo, bardzo mu kibicuję - podkreśliła.
Od piątku 4 sierpnia trwa już również nabór na koncepcje eksperymentów na ISS. Firmy i ośrodki naukowe mogą składać wnioski do 8 września br. Wybrane projekty będą wybrane i ocenione przez ESA we współpracy z MRiT oraz POLSA, a zrealizowane na ISS najprawdopodobniej w 2024 lub 2025 r.
Ta współpraca świadczy o dobrych relacjach wszystkich stron, a także jest wyrazem zaufania do kompetencji polskich instytucji odpowiadających za politykę kosmiczną. Podpisane umowy dają gwarancję, że polscy naukowcy i inżynierowie uzyskają dostęp do tego olbrzymiego laboratorium kosmicznego, oferującego warunki jakich nie sposób osiągnąć na Ziemi. Jestem przekonany, że wybrane eksperymenty będą miały wysoki potencjał zwrotu w dłuższej perspektywie, gdyż umożliwią rozwinięcie technologii przydatnych nie tylko w sektorze kosmicznym. Nowoczesna gospodarka już nie może się obyć bez kosmosu - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.
Źródło: salon24.pl