86. rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938
Dziś przypada 86. rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938. Sowieci zamordowali co najmniej 111 tys. osób.
- Uroczystość upamiętniająca wydarzenia rozpocznie się o godz. 12.00 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
- 11 sierpnia 1937 r. ludowy komisarz spraw wewnętrznych NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz eksterminacji. Ofiarami obywatele ZSRR pochodzenia polskiego.
- W ramach “operacji polskiej” NKWD Sowieci zamordowali co najmniej 111 tys. osób, a kolejnych kilkadziesiąt tys. uwięzili i zesłali do łagrów.
- Zobacz także: "Okupanci, nie drażnijcie Ukrainek!". Kobiety na Ukrainie walczą z rosyjskim okupantem. Powstał kobiecy ruch oporu
Uroczystość upamiętniająca te straszne wydarzenia rozpocznie się w piątek o godz. 12.00 u stóp kamienia upamiętniającego ofiary “operacji polskiej” NKWD 1937-38 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
Pierwsze słowa rozkazu
Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach - tak brzmiały pierwsze słowa rozkazu, który został wydany 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Szef NKWD podzielił Polaków na dwie grupy. W pierwszej były osoby do natychmiastowego rozstrzelania, a w drugiej ci, którzy mieli zostać wywiezieni do łagrów. Przynależność do kategorii określano “w miarę ujawnienia stopnia przewinienia w procesie śledztwa”.
Czytaj także: Poznaj dawne piękno Pałacu Saskiego! Zobacz jak skorzystać z systemu rezerwacyjnego
Eksterminacja 111 tys. Polaków
W ramach “operacji polskiej” NKWD Sowieci zamordowali co najmniej 111 tys. osób, a kolejnych kilkadziesiąt tys. uwięzili i zesłali do łagrów. Pretekstem aresztowań i morderstw była rzekoma działalność szpiegowska i wywrotowa na rzecz Polski.
Wśród zamordowanych i deportowanych, oprócz Polaków zamieszkujących dawne terytorium Rzeczypospolitej, znaleźli się jeńcy polscy wzięci do niewoli w wojnie polsko-bolszewickiej a znajdujący się jeszcze w ZSRR, również imigranci i uchodźcy polityczni z Polski czy działacze narodowi mniejszości polskiej.
Źródło: polskieradio.pl, sejm.gov.pl