Wspieraj wolne media

Poznaj dawne piękno Pałacu Saskiego! Duże zainteresowanie społeczeństwa zmusza organizatorów do podjęcia pewnych kroków. Zobacz jak skorzystać z systemu rezerwacyjnego

1
0
23
Widok na Pałac Saski 1919 roku
Widok na Pałac Saski 1919 roku / Fot. Wikimedia Commons

Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego już od blisko roku przyciągają uwagę wielu, którzy zdecydowali się zajrzeć przez wizjery umieszczone w ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Teraz historyczne mury można zobaczyć również z bliska w ramach ścieżki edukacyjnej "Wokół piwnic Pałacu Saskiego".

Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego już od blisko roku przyciągają uwagę wielu, którzy zdecydowali się zajrzeć przez wizjery umieszczone w ogrodzeniu terenu inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Teraz historyczne mury można zobaczyć również z bliska w ramach ścieżki edukacyjnej "Wokół piwnic Pałacu Saskiego". Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pomocą systemu rezerwacyjnego na naszej stronie internetowej.

W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem piwnic Pałacu Saskiego uruchomiono dodatkowe terminy, a  indywidualni zwiedzający mogą zapisać się także w środy w godz. 10-18. Wydłużono również godziny zwiedzania w weekendy: od 19 sierpnia 2023 r. w godz. 10-18.

Indywidualni zwiedzający  w tym małe grupy bez własnego przewodnika, np. rodziny, grupy znajomych  mają okazję poznać kilkusetletnią historię odbudowywanego pałacu w soboty, niedziele oraz środy i dni świąteczne w godzinach 10-18. Wszystkich zainteresowanych zobaczeniem z bliska odsłoniętych pozostałości piwnic Pałacu Saskiego zaproszono do zapisów za pomocą formularza rejestracyjnego. Wymagane jest podanie danych kontaktowych oraz informacja o liczbie osób zwiedzających. Po wypełnieniu formularza należy potwierdzić rezerwację poprzez kliknięcie w link wysłany na wskazany adres e-mail. Kolejne punkty ścieżki edukacyjnej przybliży przewodnik turystyczny, który o pełnej godzinie będzie czekał na Państwa w miejscu zbiórki, po lewej stronie Grobu Nieznanego Żołnierza. 

Zwiedzanie dla grup zorganizowanych, czyli grup z własnym przewodnikiem czy wycieczek szkolnych odbywa się w dni robocze (oprócz środy) w godzinach 11-17. Aby zapisać swoją grupę, prosimy o kontakt na adres: [email protected]. W wiadomości należy podać dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu), wskazać preferowany termin (ostatni możliwy: 29 września br.), liczebność grupy oraz informację, czy jest Pan/i przewodnikiem certyfikowanym przez Pałac Saski sp. z o.o. - czytamy na stronie "palacsaski.pl".

Czytaj więcej: Perseidy 2023. Kiedy obserwować spadające gwiazdy w sierpniu? Gdzie najlepiej oglądać deszcz meteorów?

Nowe miejsce do zwiedzania pozostałości Pałacu Saskiego

Odbudowany Pałac Saski będzie miejscem powszechnie dostępnym, znajdą się tu instytucje kultury oraz użyteczności publicznej. Funkcje użytkowe tej przestrzeni przywracane są już na jednym z pierwszych etapów odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej: ogrodzenie terenu inwestycji stanowi miejską galerię sztuki, która aktualnie prezentuje wystawę "Dom" w ramach 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Nową atrakcją dla odwiedzających tę część stolicy jest ścieżka edukacyjna wytyczona wokół odsłoniętych reliktów piwnic Pałacu Saskiego. To okazja do zobaczenia na żywo odsłoniętych pozostałości dawnych pomieszczeń oraz poznania ich historii. W ramach programu zwiedzania przewodnicy opowiedzą m.in. o mieszkańcach gmachu i działających tu instytucjach, o sukcesach, jakie Wojsko Polskie odniosło w Pałacu Saskim, a także sięgną do początków historii zabudowy tej przestrzeni, czyli czasów istnienia Pałacu Morsztyna. Zwiedzający poznają także kulisy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego. 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com, x.com, palacsaski.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo