Wspieraj wolne media

78. rocznica zakończenia II wojny światowej. Dla Polaków czas walki o niepodległość się nie skończył. Tragiczna sytuacja Polski i pół wieczna niewola komunistyczna

1
0
0
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, Prezydent USA Franklin D. Roossvelt i przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, Prezydent USA Franklin D. Roossvelt i przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej / Fot. Wikimedia Commons

78 lat temu, czyli 8 maja 1945 roku symbolicznie doszło do zakończenia II wojny światowej w Europie. W tym dniu doszło do podpisania aktu kapitulacyjnego przez Niemcy. Oznaczał to koniec 6-letnich zmagań wojennych na europejskim kontynencie. Jednakże konferencje tzw. wielkiej trójki, czyli prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina ustaliły nowy porządek na świecie.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim.

Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

Klęska w Zagłębiu Ruhry doprowadziła do powstania liczącej 200 km luki w niemieckiej obronie. Podejmowane próby zorganizowania defensywy nie przyniosły już jakichkolwiek rezultatów. Oddziałom niemieckim brakowało już nie tylko środków do walki, lecz i woli jej kontynuowania. Hitler nakazał zaprzestanie stawiania jakiegokolwiek oporu siłom państw zachodnich.

24 kwietnia swoją ostatnią bitwę rozpoczęła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. Celem było zdobycie twierdzy i portu Wilhelmshaven. Rano 5 maja Polacy przyjęli kapitulację niemieckich obrońców. W tym samym czasie wojska alianckie wkroczyły do okupowanej Danii i przyjęły kapitulację wszystkich sił niemieckich w północnej części Rzeszy. 

Czytaj więcej: 79. rocznica akcji w podkrakowskim Łęgu. IPN pamięta o bohaterach AK "Żelbet". Instytucja zaprasza do Krakowa na specjalne obchody

Samobójstwo Hitlera - początek końca nazistów

Warto odnotować również, kluczowy moment dla dalszych losów wojny. 30 kwietnia 1945 r. przywódca nazistowskich Niemiec Adolf Hitler wraz ze swoją żoną Evą Braun popełnili samobójstwo. Doszło do tego na terenie berlińskiego bunkra Fuhrera. Informacja o śmierci nazistowskiego wodza rozeszła się po kraju i znacząco wpłynęła na obniżenie i tak zdruzgotanych morali niemieckich żołnierzy. To przyspieszyło proces upadku Berlina i reszty Niemiec.

Na mocy testamentu Hitlera z 28 kwietnia po jego śmierci stanowisko kanclerza objął dotychczasowy minister propagandy Joseph Goebbels. Wieczorem 1 maja Goebbels wraz z żoną, która wcześniej otruła szóstkę ich dzieci, popełnili samobójstwo. Przywrócone po jedenastu latach stanowisko prezydenta Rzeszy objął przebywający we Flensburgu admirał Karl Donitz. Po otrzymaniu informacji o śmierci Goebbelsa powołał nowy rząd, którego na czele stanął Johann Ludwig Graf Schwerin von Krosigk.

4 maja Donitz zgodził się na kapitulację wszystkich sił niemieckich w północnych Niemczech. Jednocześnie jego wysłannik spotkał się z gen. Dwightem Eisenhowerem i próbował rozpocząć negocjacje dotyczące kapitulacji przed aliantami zachodnimi. Naczelny Dowódca Sprzymierzonych, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Wielkiej Trójki, stwierdził, że kapitulacja musi dotyczyć wszystkich sił na obu frontach. W tej sytuacji Donitz powierzył misję podpisania kapitulacji gen. Alfredowi Jodlowi.

Czytaj więcej: 102 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. To drugie zwycięskie powstanie w nowoczesnej historii Polski. Mieszkańcy walczyli o przyłączenie do Ojczyzny

Kapitulacja Niemiec i koniec II wojny światowej

Brytyjski samolot dostarczył 8 maja 1945 r. na berlińskie lotnisko Tempelhof trzyosobową delegację niemiecką z feldmarszałkiem Wilhelmem Keitlem na czele. Ceremonia odbyła się w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina Karlshorst. Poza Keitlem jako przedstawiciele głównych rodzajów niemieckich sił zbrojnych kapitulację podpisali Hans-Georg von Friedeburg i generał lotnictwa Hans-Jurgen Stumpff. Jako przedstawiciel naczelnego dowództwa sowieckich sił zbrojnych w roli sygnatariusza wystąpił marszałek Gieorgij Żukow.

Dokument podpisali jako świadkowie naczelny dowódca amerykańskiego lotnictwa strategicznego gen. Carl A. Spaatz i dowódca 1. Armii Francuskiej gen. Jean de Lattre de Tassigny. Zgodnie z ustaleniami z Reims akt kapitulacji Rzeszy wszedł w życie o 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. W ZSRS była już 1:01. Stąd jednodniowa różnica w świętowaniu dnia zwycięstwa pomiędzy krajami zachodnimi a Związkiem Sowieckim oraz współczesną Rosją.

Wojnę na Dalekim Wschodzie zakończyła bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 r. Największy konflikt w dziejach pochłonął ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami", pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo