102 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. To drugie zwycięskie powstanie w nowoczesnej historii Polski. Mieszkańcy walczyli o przyłączenie do Ojczyzny
2 maja mijają 102 lata od wybuchu III Powstania Śląskiego. Zryw rozpoczął się w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Miał on na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
- 102 lata temu w nocy z 2 na 3 maja mieszkańcy Górnego Śląska po raz trzeci wyruszyli w bój o odzyskanie niepodległości i przyłączenie do Polski.
- III Powstanie Śląskie było organizowane w porozumieniu z polskim rządem, który wysyłał na Śląsk odpowiednie zapasy.
- Eksperci wskazują, że tym razem powstańcy bardzo dobrze przygotowali się do zrywu, uprzednio tworząc plany oraz zamawiając amunicję, broń oraz ochotników z innych regionów naszego kraju.
- Zobacz także: Sondaż. Polacy zostali zapytani co sądzą o budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju. Rośnie zaufanie rodaków do tej technologii
2 maja mijają 102 lata od wybuchu III Powstania Śląskiego. Zryw rozpoczął się w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i podobnie jak dwa poprzednie miał na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Trwał ponad dwa miesiące i zakończył się sukcesem. Skutkiem powstania był nowy podział Śląska. Polska otrzymała jedną trzecią spornego obszaru.
III Powstanie Śląskie było organizowane w porozumieniu z polskim rządem, który udzielił powstańcom znacznej pomocy, wysłał na Śląsk transporty m.in. sprzętu wojskowego oraz żywności i leków.
#TegoDnia 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie. pic.twitter.com/sWzi1NUk06 — Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) May 2, 2023
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. na Górnym Śląsku wybuchło III Powstanie Śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. pic.twitter.com/7Qppzi1Rte — Dzieje Sejmu (@DziejeSejmu) May 2, 2023
102 lata temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Chwała zwycięskim Powstańcom!
Pamięć! https://t.co/rk0W3v4Rl4 — PL1918 (@PL1918) May 2, 2023
Powstańcy długo przygotowali się do walki
Prof. Grzegorz Bębnik, historyk z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił, że zryw na Górnym Śląsku był przemyślaną i dobrze przygotowaną akcją.
Operacja „Mosty” przeprowadzona przez grupę destrukcyjną Tadeusza Puszczyńskiego, sprawia, że na Górny Śląsk nie mogą dojechać niemieckie posiłki z głębi Rzeszy, obecność wielu polskich oficerów w powstańczych szeregach, broń, która napływa z Polski, zarówno lekka, jak i ciężka, pociągi i samochody pancerne – wszystko to sprawia, że III powstanie, przynajmniej w początkowej fazie, jest rzeczywiście ogromnym znaczącym sukcesem – powiedział prof. Grzegorz Bębnik.
15 maja 1922 r. został podpisany polsko-niemiecki układ potwierdzający podział Górnego Śląska. Natomiast 16 lipca tego samego roku w Katowicach odbyła się uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską.
Źródło: radiomaryja.pl, twitter.com