12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Robert Telus: Oddalismy hołd rolnikom, którzy oddali życie za nasz kraj
12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci dokonali pacyfikacji wsi Michniów. Okupanci zamordowali tam ponad 200 osób, a całą świętokrzyską wioskę spalili. Hołd pomordowanym oddał m.in. minister rolnictwa Robert Telus.
- W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, ustawą z 29 września 2017 r. ustanowiono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
- Michniów stał się symbolem męczeństwa wsi polskiej.
- Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej: 13 lipca obchody będą miały charakter lokalny, a 14 lipca odbędzie się koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej.
- Zobacz także: Największa powojenna zbrodnia na Polakach - Obława Augustowska. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar
Do pacyfikacji Michniowa - wsi w Górach Świętokrzyskich, doszło 12-13 lipca 1943 roku. Wówczas hitlerowski okupant zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Symbol męczeństwa polskiej wsi
Michniów stał się symbolem męczeństwa wsi polskiej. Obecnie jest to jedyne muzeum historyczne w Polsce, które upamiętnia tragiczne losy mieszkańców wsi polskich w czasie II wojny światowej, a także jest oceniane jako największe historyczne muzeum narracyjne w województwie świętokrzyskim.
12 lipca. 80 rocznica pacyfikacji Michniowa. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto ustanowione w 2017 z inicjatywy klubu @nowePSL. Jak powiedział z sejmowej mównicy @JanekLopata (13.09.2017) jest to święto ustanowione "w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich… pic.twitter.com/7ub24ZBu0K — Przemysław Grabowski (@pkgrabowski) July 12, 2023
Obchody 80-lecia pacyfikacji wsi
12 lipca pamiętamy o pacyfikacji Michniowa, ale także obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odbywający się pod honorowym patronatem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy. 13 lipca obchody będą miały charakter lokalny, a 14 lipca odbędzie się koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej, gdzie zabrzmi „Oratorium Michniowskie - zapowiedział Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziałem jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Obchody w środę 12 lipca rozpocznie Msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, o godz. 15. Następnie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości i złożenie wieńców na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa. O godz. 17 rozpocznie się koncert Chóru Fermata, po którym przewidziano zwiedzanie Mauzoleum.
Czytaj także: Skup malin. Wiemy, jaka firma i w jakiej cenie skupuje owoce
Minister rolnictwa: Oddaliśmy hołd rolnikom
Dzisiaj oddajemy cześć wszystkim synom polskiej wsi, którzy nie patrząc na koszty, bronili Polski. Oddali swoje zdrowie i życie za to, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedział minister rolnictwa Robert Telus w podczas uroczystości złożenia wieńców pod tablicą w siedzibie MRiRW, upamiętniającą heroiczną walkę rolników o wolność Ojczyzny.
Oddalismy hołd rolnikom, którzy oddali życie za nasz kraj. Złożyliśmy wieniec pod tablicą pamiątkową z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Polskich rolnikow przez wieki cechuje patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny, dlatego należy pamiętać o ich odwadze, determinacji i wierze pic.twitter.com/w4CSOYJB32 — Robert Telus (@RobertTelus) July 12, 2023
Źródło: twitter, ekai.pl, gov.pl